Edukacja, Z ostatniej chwili

Eksperyment Odblaskowy w Starym Sączu

Opublikowano: 3 listopada, 2019 o 10:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

Jak sprawdzić z ilu metrów widać pieszego idącego w ciemnej kurtce po zmierzchu? A z ilu metrów kierowca jadący ciemną ulicą zobaczy pieszego, który pamiętał, żeby założyć elementy odblaskowe? Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu  przeprowadzili eksperyment, który pozwolił im odpowiedzieć na te pytania.

 

W piątkowy wieczór, o godzinie 20:00 grupa dzieci udała się na ulicę Polną w Starym Sączu. Tam, będąc pod opieką nauczycielek – p.¤Agnieszki Obrzud, p. Teresy Tokarczyk, p. Bożeny Bielak oraz p. Anety Mamali, sprawdzali widoczność pieszego. Wyniki okazały się zaskakujące dla młodych użytkowników dróg publicznych. Kierowca, który jechał z prędkością 50km/h zobaczył grupę pieszych i zatrzymał samochód w odległości 41,6 m. Jakże wielkie było zdziwienie uczniów, którzy próbowali zobaczyć pieszego bez odblasków z jadącego pojazdu. Ich słowa: „ale ja ich nie widzę” mogą pozwolić wyciągnąć wniosek, że element odblaskowy powinien stać się obowiązkowym wyposażeniem każdego pieszego czy rowerzysty. Dla zaspokojenia ciekawości odległość w tym przypadku wynosiła zaledwie 14¤metrów.

W momencie, gdy uczestnicy eksperymentu założyli kamizelki odblaskowe można ich było zobaczyć z odległości już 139,2 m. czyli aż trzy razy wcześniej.

Przeprowadzony eksperyment uświadomił uczestnikom w praktyce jak ważne jest noszenie odblasków przez osoby piesze, co wpływa na ich bezpieczeństwo i możliwość zauważenia i podjęcie odpowiedniej reakcji przez kierującego pojazdem tj. bezpiecznego ominięcia lub wyhamowania pojazdu i uniknięcia potrącenia. Udział w przedsięwzięciu pokazał uczniom, że dla własnego bezpieczeństwa elementy odblaskowe warto również nosić w terenie zabudowanym.

W przeprowadzeniu odblaskowego eksperymentu  pomagała nam Starosądecka Policja. Wszelkie pomiary odległości zostały wykonane przez funkcjonariusza policji – p. Szczepana Janeckiego przy użyciu profesjonalnego kółka pomiarowego. Działania uczniów zabezpieczali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny.  Pamiętajmy jednak, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

film. Marcin Łoboz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"