Edukacja

Eksperymenty w „Dwójce”

Opublikowano: Marzec 22, 2019 o 8:42 am   /   przez   /   komentarze (0)

Stosując się do życiowej mądrości, która mówi, że „wiedza nie przeżyta, wiedza „wtłoczona”, tylko przemknie się w życiu człowieka, „jak klatka w filmie”, nie pozostawiając śladu”., uczniowie kl. 2B Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu nauczanie formułek zamienili na samodzielnie przeprowadzanie doświadczeń.

Każda grupa przyniosła wszystkie potrzebne do eksperymentów materiały: oleje, sól, cukier, płyny do zmywania naczyń, barwniki, drożdże i inne produkty, a niektórzy nawet pięknie przygotowane stroje małych badaczy – białe fartuchy. Dzieci dosypywały, mieszały, dolewały, rozpuszczały, a swoje obserwacje zapisywały na kartach pracy. Sformułowania były czasami bardzo śmieszne, np. „Robią się dziwne bąbelki”, ale ważne było to, że sami uczniowie dochodzili do takich wniosków ucząc się poprzez zabawę i doświadczanie. Po zakończonych eksperymentach dzieci wspólnie z panią wyjaśniały, co naprawdę wydarzyło się w czasie doświadczeń.

Innym sposobem na ciekawe zajęcia była lekcja przyrody, w czasie której dzieci praktycznie uczyły się rozpoznawania kierunków świata i czytania mapy. Zadania, które uczniowie mieli do zrealizowania, wymagały wzajemnej współpracy i zaangażowania. Każdy z zainteresowaniem „czytał” różne mapy, poznając przy tym topografię naszego pięknego kraju, jego miasta, rzeki, pasma górskie. Zajęcia te były jednymi z wielu, które będą przeprowadzone z serii ogólnopolskiej akcji wydawnictwa WSiP pod nazwą „Wielka Mapa Polski”. Dzięki przystąpieniu do tej akcji, klasa 2B otrzymała od wydawnictwa bezpłatnie piękną fizyczną mapę ścienną Polski. W ramach tej akcji odbywa się także wymiana widokówek ze szkołami w całej Polsce.

Takie zajęcia na pewno długo pozostaną w pamięci małych naukowców.

SP2

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a