Edukacja, Z ostatniej chwili

Elbanowscy i minister Zalewska walczą z problemami w polskich szkołach

Opublikowano: 2 marca, 2018 o 8:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

Karolina i Tomasz Elbanowscy przeprowadzili gruntowną analizę problemów panujących w polskich szkołach. Wynika z nich m.in., że plecaki dzieci są zbyt ciężkie, uczniowie mają za dużo zadań domowych, a lekcje często prowadzone są do późnego wieczora. O wszystkim poinformowali na swoim profilu na Facebooku – pisze internetowe wydanie „Gazety Wyborczej”.

Oto relacja spotkania z Minister Edukacji:

Zakończyło się spotkanie z minister edukacji Anną Zalewską. Jesteśmy zadowoleni z jego przebiegu i ustaleń. Przekazaliśmy pierwsze wnioski z konsultacji społecznych, przede wszystkim problemy najczęściej zgłaszane przez rodziców oraz pięć rekomendacji konkretnych zmian prawnych. Rozmawialiśmy o:

1. Stołówkach. Koniecznie jest skończenie z cateringiem, odtworzenie kuchni w każdej szkole i wprowadzenie posiłków realnie refundowanych przez gminę, w cenach przystępnych dla rodziców. Przekazaliśmy list rodzica z Pomorza: „Przetarg na catering we wszystkich szkołach to najgłupszy pomysł tego rządu”.
Pani minister, zgodnie z deklaracjami z poprzedniego spotkania (w lutym 2017r.) uważa dobre żywienie w szkołach za priorytet. Zamierza wprowadzić 40 min przerwy obiadowe i żywienie dobrej jakości jako standard. Jeśli chodzi o nie wpuszczanie firm cateringowych do szkół rozważy nasze argumenty.

2. Ciężkich plecakach. Konieczne jest odejście od noszenia przez dzieci 5-8 kg na plecach każdego dnia. Pani minister podjęła już kroki w kierunku wpisania do obowiązków dyrektora pilnowania lekkich plecaków. Podjęto współpracę z sanepidem. Pani minister zgadza się z tym, że za łamanie standardów w tym zakresie powinny być sankcje. Spodobał się nasz pomysł ustawienia w każdej szkole wagi.

3. Pracach domowych. Związany z tematem ciężkich plecaków temat nadmiernego obciążenia uczniów nauką w domu. Również w tym zakresie potrzebne jest jasne powiedzenie, że praca domowa jest powtórzeniem materiału z lekcji a nie dodatkową lekcją do uzupełnienia przez dziecko wspólnie z rodzicami.

4. Zmianowości. Od wielu lat zwracamy uwagę na to, że cywilizowany świat nie zna pojęcia nauki zmianowej. Występuje ona w takich krajach jak Indie, Pakistan i niestety Polska. Uczenie dzieci od godziny 14:00 mija się z celem.
Pani minister jest skłonna wpisać do przepisów naukę na jedną zmianę. Będzie to zmiana cywilizacyjna. Bardzo na nią czekamy.

5. Odraczaniu obowiązku szkolnego i powtarzaniu klasy. Przekazaliśmy projekt zmiany przepisów w kierunku ułatwienia rodzicom odroczenia obowiązku szkolnego dzieci urodzonych pod koniec roku.
Ważnym i często zgłaszanym przez rodziców problemem w klasach 2-4 jest automatyczne promowanie dzieci, nawet tych które nie radzą sobie w danej klasie. Takie dzieci są uwięzione w systemie. Konieczne jest umożliwienie tym dzieciom cofnięcia do klasy programowo niższej, również w ciągu roku.

6. Problemie zakazu wstępu rodziców do szkoły. Przekazaliśmy wiele zgłoszeń od rodziców o szkołach, które zakazują rodzicom wstępu na teren placówki, albo poważnie go ograniczają. Chcemy żeby wstęp rodziców do szkoły, do której zapisali swoje dziecko był zagwarantowany prawnie.

7. Poprawieniu standardów transportu uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. To jeden z wielu problemów tej grupy uczniów i ich rodziców.”

Jak poinformowali na Facebooku, w czasie spotkania szefowa resortu edukacji zapewniła, że do obowiązków dyrektorów szkół chce dopisać pilnowanie, by plecaki uczniów były lekkie. Za nieprzestrzeganie wydanego polecenia opiekunom placówek będą grozić kary.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"