Edukacja, Z ostatniej chwili

Finał VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

Opublikowano: 21 marca, 2016 o 6:21 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W Starym Sączu, dnia 17 marca 2016 roku, odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Organizatorem przedsięwzięcia od siedmiu już lat jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.  Koordynatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego.

198 gimnazjalistów z 15 szkół gimnazjalnych powiatu wzięło udział w konkursie na szczeblu szkolnym w styczniu. We czwartek (17 marca) 60 finalistów z 14 szkół gimnazjalnych powiatu nowosądeckiego rozwiązywało  test dotyczący wiedzy na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stanów Zjednoczonych.

W finale powiatowym znaleźli się uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Nawojowej,  Gimnazjum w Barcicach,  Gimnazjum w Ptaszkowej, Zespołu Szkół w Chełmcu, Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Kamionce Wielkiej , Zespołu Szkół w Podolu-Górowej,  Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu, Zespołu Szkół we Florynce, Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Mystkowie,  Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Jazowsku, Gimnazjum nr 5 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu oraz  Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy.

W tym samym czasie odbywał się również finał VII Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Ogłoszony został również konkurs literacko-plastyczny pod hasłem ‘Sześć dni w Stanach Zjednoczonych lub w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej- blog z podróży’. W oczekiwaniu na wyniki konkursu na wszystkich opiekunów i uczestników czekał mały poczęstunek oraz warsztaty z językiem angielskim w tle.

Po zakończeniu warsztatów w starosądeckim kinie Sokół miała miejsce uroczystość wręczenia nagród, podczas której została wystawiona sztuka Williama Szekspira pt. „Sen nocy letniej”, oczywiście w języku angielskim w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. W sztuce teatralnej wystąpił również uczeń klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera- Jakub Ogorzałek.

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Kazimierz Karasiński- Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Ryszard Legutko- Poseł do Parlamentu Europejskiego, Marek Pławiak- Starosta Nowosądecki, Jacek Lelek- Burmistrz Starego Sącza, Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE oraz wydawnictwa językowe, Macmillan Polska oraz Oxford University Press.

Swoją obecnością uroczystość wręczenia nagród zaszczycili: Wiceburmistrz Kazimierz Gizicki, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Starego Sącza Andrzej Stawiarski, Prezes Banku Spółdzielczego w Starym Sączu Wojciech Kulak, a także Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  Grzegorz Skalski i Angelika Duda.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w VII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu nowosądeckiego oraz w VII Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu otrzymali nagrody w postaci wyjazdów studyjnych do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie pana prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego. Słowa prof. Ryszarda Legutki skierowane do uczestników VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych:

Szanowni Państwo,

nauczyciele, organizatorzy, rodzice i oczywiście droga młodzieży!

Jest to, już niemal tradycją, że w marcu spotykamy się w Starym Sączu w bardzo miłych okolicznościach. Tak też byłoby zapewne i w tym roku, ale niestety ze względu na obowiązki, nie mogę osobiście uczestniczyć w rozdaniu nagród, dlatego też kieruję do Was te słowa. 

Inicjatywy takie jak ten konkurs, czyli mające na celu naukę, a zarazem sprawiające jego uczestnikom przyjemność z poznawania obcych języków i nowych krajów, są mi szczególnie bliskie i wspieram je z wielką chęcią. 

Dziś przygoda z językiem obcym towarzyszy Wam (dzieciom, młodzieży) od najmłodszych lat, ale chcę Wam uświadomić, że nie zawsze tak było. W czasach mojego dzieciństwa, nauka języka obcego, była czymś niepopularnym, odosobnionym, a często nawet lekceważonym.

Piszę to po to, aby uświadomić Wam, że ucząc się dziś języków obcych, od najmłodszych lat szkolnych inwestujecie w swoją przyszłość i macie szansę jakiej nie mieli często być może Wasi rodzice, dziadkowie, a dziś nadal na świecie nie ma jej również wielu Waszych rówieśników. Dlatego wykorzystajcie ją najlepiej jak możecie, bo w przyszłości odczujecie z tego powodu wielorakie korzyści. Zachęcam, uczcie się języków i łączcie z nimi swoją przyszłość. Niebawem staniecie przed koniecznością dokonywania życiowych wyborów jak np. profile klas, czy kierunki studiów, pomyślcie wtedy też o językach obcych (ja wybrałem na studiach anglistykę i dziś tego nie żałuję).

Z własnego doświadczenia mogę Wam natomiast powiedzieć, że w miejscu, w którym na co dzień pracuję, a więc w Parlamencie Europejskim, nie sposób byłoby się sprawnie poruszać bez znajomości choćby języka angielskiego. 

Już w maju mam nadzieję, przekonacie się o tym na własnej skórze i umiejętności, które dziś nabywacie przy okazji lekcji, ćwiczeń czy konkursów będziecie mogli przetestować na żywo, choćby w restauracjach, sklepach, podczas zwiedzania i w wielu innych sytuacjach. 

Kończąc, raz jeszcze gratuluję wszystkim uczestnikom, dziękuję organizatorom za trud włożony przygotowania, a najlepszym mówię: See you soon!

Ryszard Legutko

 Zwycięzcą VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych jest  Małgorzata Matusik  z Zespołu Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem. Zdobywcą drugiego miejsca w VII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych jest Sylwia Lizoń z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Laureatem trzeciego miejsca jest Marta Dychała z Gimnazjum w Jazowsku.

Tuż za podium znalazł się Hubert Szot z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, kolejne 8 wyróżnień otrzymali: Anna Frączek z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Kamionce Wielkiej, Aleksandra Oleksy z Gimnazjum nr 5 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem, Karolina Cempa z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Mystkowie, Sara Krupińska z Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu, Urszula Bajorek z Gimnazjum nr 5 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem, Karolina Sztaba z Zespołu Szkół w Chełmcu, Bartosz Gawlak z Gimnazjum nr 5 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem oraz Julia Gawlak z Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu.

Zwycięzcą VII Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu jest Klaudia Bodziarczyk, uczennica klasy drugiej Technikum Leśnego.  Zdobywcą drugiego miejsca w VII Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych jest Michał Pasiut z kl. II Ti/e. Laureatem trzeciego miejsca jest Dorota Florek, kl. II Ti/e. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Gomółka z klasy trzeciej Technikum Obsługi Turystycznej, Paweł Zbozień z III TOT, Renata Udziela z III TOT oraz Monika Dziedzina z kl. II TŻG.

W uroczystości wręczenia nagród wzięli również udział laureaci konkursu literacko-plastycznego ze szkół gimnazjalnych powiatu nowosądeckiego „Sześć dni w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub w Stanach Zjednoczonych- blog z podróży”, który został ogłoszony w związku z VII Powiatowym Konkursem o Krajach Anglojęzycznych.

I miejsce: Karina Janus z Gimnazjum w Ptaszkowej

II miejsce: Wiktoria Wajda z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

III miejsce: Wiktoria Orłowska z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Wyróżnienia otrzymali:

Olimpia Chyclak z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Jazowsku

Krystian Fornagiel z Zespołu Szkół w Koniuszowej

Edyta Plata z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Katarzyna Nakielska z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy
Adela Wójcicka z Publicznego Gimnazjum w Nawojowej

Paulina Tudaj z Gimnazjum w Barcicach

Gabriela Plata z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Agnieszka Cieślewicz z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy

Krzysztof Obrzud z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Jazowsku

Weronika Zakrzewska z Gimnazjum nr 2 im ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu

Zwycięzcami konkursu na blog z podróży wśród uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zostali: Faustyna Wiatr (I miejsce), Kacper Bołoz (II miejsce) oraz Angelina Słowik (III miejsce).

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim sponsorom za przekazane nagrody. Sponsorami nagród byli:  Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Burmistrz Starego Sącza, Szkoła Językowa Perfect English w Nowym Sączu- fundator bonów podarunkowych dla zdobywców pierwszych trzech miejsc w VII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych,  Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych,  Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, Oxford University Press, Macmillan Polska, Państwo Joan i Tim Giulivo, nauczyciele w amerykańskiej szkole średniej Padua Franciscan High School w Parma, Ohio oraz Rada Rodziców w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.

oprac. Beata Damasiewicz

Jesteśmy na Facebooku: Starosądeckie.info 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"