Edukacja

Finał „Z językiem w plecaku na górskim szlaku”

Opublikowano: 24 czerwca, 2024 o 8:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Finałowa wyprawa w ramach realizowanej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu w roku szkolnym 2023/2024 innowacji „Z językiem w plecaku na górskim szlaku” odbyła się we wtorek, 18 czerwca 2024 roku, z udziałem 30 uczniów z klas V-VII, którzy pokonali trzynaście kilometrów wędrując polnymi i leśnymi ścieżkami prowadzącymi ze Starego Sącza przez Mostki aż do Gołkowic. Innowacja łączyła naukę języka angielskiego z turystyką pieszą. Tym razem dzięki pomocy ze strony Nadleśnictwa Stary Sącz podczas wędrowania leśnymi ścieżkami uczniowie nie tylko mogli spotkać się przy ognisku przy wiacie w lesie, ale także wyruszyć na wspólny spacer po lesie z leśnikiem panią Beatą Jelewską, podczas którego mogli wysłuchać fascynujących i pełnych pasji opowieści o lesie i poznać wiele ciekawostek o leśnej faunie i florze, a także o gospodarce leśnej. Po drodze pani leśnik pokazywała młodym turystom takie rośliny leśne jak czyściec, szałwię, parzydło, bez czarny, miętę czy lepiężnik. Ten ostatni, jako geofit kwitnie na początku wiosny, a podczas wędrówki uczniowie mogli zaobserwować olbrzymie już liście lepiężnika. Uczniowie poszerzyli również swoją wiedzę na temat ptaków i innych zwierząt lasów Beskidu Sądeckiego. Idąc, wszyscy rozglądali się dookoła, aby znaleźć ślady lub tropy zwierzyny leśnej.

Potem nadeszła pora na spotkanie połączone z językowymi warsztatami przy wiacie na terenie leśnictwa Gaboń. Na koniec wspólnych pieszych wycieczek odbyło się więc integracyjne ognisko ze smażeniem kiełbasek, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Przy leśnej wiacie uczniowie uczestniczyli w plenerowych warsztatach językowych, podczas których w dziesięcioosobowych grupach tworzyli angielsko – polskie słowniki obrazkowe o lesie, a potem były też konkursy sprawdzające znajomość poznanego słownictwa z turystycznymi nagrodami.

W drodze powrotnej rozpoczęły się teatralne spotkania z literaturą angielską w związku z drugą innowacją realizowaną w tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu pt. „The World of William Shakespeare”, a w cieniu drzew i przy śpiewie ptaków wszyscy uczestnicy wędrówki znaleźli się na leśnej scenie teatralnej, a wszystko za sprawą dzielnych turystów, którzy z podziałem na role czytali w języku angielskim fragmenty dzieł Williama Szekspira. Na leśnej scenie teatralnej pojawili się bohaterowie z takich dzieł Szekspira jak „Burza”, „Sen nocy letniej”, „Wieczór Trzech Króli”, „Wiele hałasu o nic”, „Kupiec wenecki”, czy „Otello.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu w tym roku szkolnym przemierzyli różne górskie szlaki, wędrowali do Bacówki nad Wierchomlą, na Bryjarkę i do Bacówki pod Bereśnikiem ze Szczawnicy, na Górę Krzyżową z Krynicy, na Palenicę, Szafranówkę i do Schroniska PTTK Orlica. W trakcie wędrówek uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego na górskim szlaku. Tegoroczna innowacja dobiegła końca, ale w planach zrodziły się już nowe pomysły na nowe turystyczne przygody, oczywiście z językiem angielskim w tle.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"