Edukacja

Gamifikacja wkroczyła do szkół w Starym Sączu. Szanse na przyszłość, możliwości na dziś

Opublikowano: 5 grudnia, 2019 o 7:58 am   /   przez   /   komentarze (0)

Gamifikacja oraz grywalizacja to modne słowa, które od pewnego czasu pojawiają się w kontekście szkoleń, biznesu a teraz edukacji. Dzięki wzorowaniu się na rozwiązaniach sprawdzonych w grach prowadzone lekcje są ciekawsze, a uczniowie znacznie bardziej zaangażowani i zmotywowani do pracy. Gamifikacja realizowana jest na lekcjach biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu oraz na lekcji biologii w klasie Vb Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego.

-Szkoła dla ucznia jest nudna. Większość lekcji realizowana jest metodą podawczą a uczniowie uczą się metodą „3xZ”czyli zakuć, zdać i zapomnieć. Taką metodą uda się skończyć szkołę, ale jest to nieefektywne. Moi uczniowie nie mogą się uczyć na „3xZ” stąd poszukiwania efektywnych metod nauczania. Taka jest gamifikacja -mówi Aneta Mamala, nauczyciel biologii, która realizuje gamifikację w dwóch szkołachGry, które stworzyłam na lekcjach biologii zbudowane są z kilku elementów. Rdzeń gry tworzą misje czyli zadania obowiązkowe. Są to testy, quizy, karty pracy itp. Tworzę też zadania dodatkowe, aby Ci ambitni nie nudzili się w tej grze a Ci słabsi mogli nadrobić swoje braki. Nie brakuje też zadań tajemnych. Aby uczniowie dostali się do tego zadania zamkniętego muszą wykonać dodatkową misje np fiszki czy eseje. To motywuje uczniów. Gra ma finał i jasno określony koniec czyli punkty, które finalnie przekładam na ocenę. W tej grze nie ma rywalizacji. Nie ma, że kto pierwszy ten lepszy. Każdy może ją ukończyć i każdy może wygrać. To działa motywująco. Cała gra zamknięta jest w fabule, która przenosi nas do innego świata. Gracz na bieżąco informowany jest o postępach w grze. Rozdaje także odznaki za postawy, które ja preferuje: za systematyczność, za pomoc, za pracę w grupie. Uczniowie przenoszą się do innego świata. I te zadania, które wydają się dla nich trudne stają się dla nich motywacją, żeby rozegrać grę. Nauka staje się zabawą. Pracują systematycznie i utrwalają wiedzę, bo dobrze wiemy, że królową nauk jest powtórzenie.  Gamifikacja wyzwala pozytywne emocje a to przekłada się na lepszą pamięć. Nie „3xZ” ,  ale trwała wiedza, systematyczna praca i duża motywacja do pracy. 

Projekt gamifikacji w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu znalazł się w ogólnopolskim konkursie i otrzymał certyfikat Dobrze Zaprojektowanej Szkoły. 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"