Edukacja, Z ostatniej chwili

Gaudeamus igitur na Starosądeckim Uniwersytecie Dzięcięcym

Opublikowano: Marzec 11, 2017 o 3:31 pm   /   przez   /   komentarze (7)

Mają po kilka lat, a już dostali… uniwersyteckie indeksy. W Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari zainaugurowano PIERWSZY rok akademicki Starosądeckiego Uniwersytetu Dziecięcego. Mali studenci będą uczyć się m. in. fizyki i modelowania. Zajęcia poprowadzą wykładowcy Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. To przygoda z nauką i nauka poprzez zabawę.

Uroczystość poprowadziła Anna Pych, prezes Fundacji Będzie Dobrze. Indeksy młodym studentom wręczyła Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof.dr hab. inż Mariusz Cygnar (rektor sądeckiej PWSZ) i burmistrz Jacek Lelek, którzy tę naukową inicjatywę objęli honorowym patronatem.

Teoretycznie rekrutacja na „studia” trwała kilkanaście dni, praktycznie – zamknęła się w pierwszym dniu -mówi Anna Majda, prezes Fundacji Rozwoju Sądecczyzny i założycielka uniwersytetu –zainteresowanie uniwersytetem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, stąd decyzja o zwiększeniu limitu.

W Starym Sączu naukę rozpoczęło właśnie 120 osób. Zamiast studentów skrzętnie notujących słowa profesora, kilkulatkowie z głowami pełnymi zaskakujących pomysłów. – Myślę, że to jest fajna przygoda. Wiele wniesie w jego życie – mówi mama jednego z małych studentów. – Najbardziej to ja interesuję się fizyką – zdradza student Uniwersytetu Dziecięcego.

Teraz chłopiec będzie mógł dowiedzieć się więcej na jej temat. Uniwersytet ma pokazać dzieciom, że nauki ścisłe i przyrodnicze wcale nie są trudne. Wykładowcy przygotowali nietypowe ćwiczenia. Wszystko w pełni dostosowane do wiedzy i potrzeb małych studentów. Bezczynne siedzenie w auli zdecydowanie niedopuszczalne, kreatywność – mile widziana.

Starosądecki Uniwersytet Dziecięcy powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju Sądecczyzny, która we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową i przy wsparciu władz Starego Sącza, zaproponowała szczególną i atrakcyjną formę zdobywania wiedzy skierowaną do najmłodszych mieszkańców gminy. Ideą przedsięwzięcia jest uczenie dzieci myślenia w sposób nieszablonowy i praktyczny. Swoje pasje i zainteresowania młodzi ludzie będą rozwijać podczas zajęć w laboratoriach PWSZ na wybranym przez siebie kierunku: modelowanie 3D, robotyka, fizyka w doświadczeniach oraz fotografia.

Po tradycyjnej pieśni uniwersyteckiej „Gaudeamus igitur” młodzi żacy uroczyście ślubowali: „zdobywać wytrwale wiedzę, rozwijać umiejętności oraz kształtować swoją osobowość, postępować zgodnie z prawem, tradycją i dobrymi obyczajami akademickimi, dbać o honor i dobre imię Starosądeckiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz godność studenta, odnosić się z szacunkiem do nauczycieli i opiekunów przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego i przepisów obowiązujących w Uniwersytecie”. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Wielcy wynalazcy w dziejach motoryzacji” wygłosił prof. Mariusz Cygnar.

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ DOSTĘPNA NA FACEBOOKU>>>>: STAROSĄDECKIE.INFO 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (7)

 • Marzec 11, 2017 o 5:02 pm suseł

  super pomysł Pnie Burmistrzu, dzieciaki się cieszą

 • Marzec 11, 2017 o 5:20 pm Bogdan

  I dobrze. Lepsze to o wiele niż chodzenie po szkołach podejrzanych firemek które wciskają ludziom kity edukacyjne za grube tysiące!

 • Marzec 11, 2017 o 6:46 pm Rodzic

  Inwestujemy w dzieci i młodzież wiedzy i umiejętności im nikt nie zabierze

 • Marzec 11, 2017 o 8:02 pm Sądecki_on

  Bogdan chodzi ci o fotografów robiących zdjęcia? Ale tu żadnej wiedzy oni nie oferują:D tylko płatne fotki, zresztą teraz to chyba coraz rzadziej

 • Marzec 12, 2017 o 6:50 pm MAMA MAŁEGO STUDENTA

  Taka inicjatywa jest czymś wspaniałym, daje możliwość pokazania dzieciom nowych możliwości, pokazania jak co działa, z czego się składa i będą miały możliwość same konstruować, programować, wykonywać własnymi małymi rączkami – doświadczać i poznawać świat. Poczuć, że nauka to nie tylko sucha wiedza ale to co nas otacza.
  Gratuluję Pani Annie Majda za pomysł i ogromny wkład pracy w uruchomienie Uniwersytetu Dziecięcego!!!
  Rozwijajmy talenty naszych dzieci!

 • Marzec 12, 2017 o 11:11 pm 123xyz

  Brawo Ania !!!!!!!

 • Marzec 13, 2017 o 6:40 pm K

  Pomysł super, ale naukę przez doświadczenie i obserwację należałoby wprowadzić do szkół od małego, program nauczania mówi o stosowaniu różnych metod w edukacji tylko brak kreatywnych nauczycieli w Starym Sączu.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a