Edukacja

Gminny Komputerowy Konkurs Ortograficzny

Opublikowano: Czerwiec 5, 2015 o 1:48 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W Zespole Szkół: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Gołkowicach Górnych odbyły się kolejne edycje „Gminnego Komputerowego Konkursu Ortograficznego” dla szkół podstawowych i gimnazjów oraz „Noc bibliotek”.

O atrakcyjnych wydarzeniach w szkołach informują: Beata Skoczeń i Jawiga Witowska.
– „Nieznajomość ortografii nie jest grzechem, grzechem jest natomiast niechęć do jej poznawania”. 18 maja 2015 r. upłynął w Zespole Szkół w Gołkowicach Górnych jako święto ortografii. Patronat nad konkursem sprawuje pan Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza. Celem imprezy jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży zasad poprawnej pisowni ortograficznej, wykazanie się znajomością ortografii w zakresie różnych przedmiotów, doskonalenie logicznego myślenia oraz popularyzowanie rywalizacji opartej na zasadzie „fair play”. O tym, że polska ortografia do najprostszych nie należy, nie trzeba przekonywać nikogo. Niektórym osobom zawiłości pisowni są jednak niestraszne. Te decydują się na udział w konkursach ortograficznych.

W szkole podstawowej była to już XXV edycja Gminnego Komputerowego Konkursu Ortograficznego, natomiast w gimnazjum XVI. Konkurs cieszy się dużą popularnością wśród szkół nie tylko z terenu gminy Stary Sącz. W tegorocznej edycji wzięło udział 8 szkół podstawowych i 11 gimnazjów: Szkoła Podstawowa im. Ks. Prałata Płk Tadeusza Dłubacza w Moszczenicy, Zespół Szkół: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. Tischnera w Starym Sączu, Szkoła Podstawowa I PSP AK w Gaboniu, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Skrudzinie, Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego w Kadczy, Szkoła Podstawowa nr 21 im. Jana Pawła II w Nowym Sączu, Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamienicy, Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Łącku, Zespół Szkół im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Świniarsku,Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Zespół Szkół: Szkoła Podstawowa im. Franciszka Świebockiego i Gimnazjum im. por. Andrzeja Buchmana ps. „Korsak” w Barcicach, Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Jazowsku, Gimnazjum nr 11 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu, Gimnazjum nr 5 im. Świętej Kingi w Nowym Sączu,Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu, Zespół Szkół: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Gołkowicach Górnych.

W ortograficznych zmaganiach uczestniczyło 45 uczniów szkół podstawowych i 36 gimnazjalistów, którzy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych, wykonując trudne zadania ortograficzne. Organizatorzy przygotowali dla reprezentantów szkół podstawowych krzyżówki, dyktanda, rebusy oraz test komputerowy oparty na programie ORTOTRIS 2. Za poprawnie napisane dyktando można było uzyskać 30 punktów, natomiast za rozwiązanie krzyżówki – 20, za rebusy – 10, za test komputerowy – 75.
Natomiast gimnazjaliści startowali w następujących konkurencjach: rozwiązywali krzyżówkę, tworzyli antonimy zawierające trudności ortograficzne, wyszukiwali w słowniku ortograficznym podane wyrazy, walcząc z upływającym czasem, uzupełniali luki w tekście dyktanda. W drugiej części uczestnicy zmierzyli się z komputerowym programem ORTOTRIS pod czujnym okiem jego modyfikatora Łukasza Jelenia. Suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach decydowała o miejscu zawodnika i drużyny.

Wyniki konkursu szkół podstawowych. Grupa młodsza (III – IV), wyniki drużynowe: I miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kadczy. II miejsce – Szkoła Podstawowa w Moszczenicy. III miejsce – Szkoła Podstawowa w Gołkowicach. Indywidualnie I miejsce – Weronika Cebula, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kadczy. II miejsce – Dominika Klag, Szkoła Podstawowa w Skrudzinie. III miejsce – Dominika Kubacka, Szkoła Podstawowa w Moszczenicy. Grupa starsza (V – VI), wyniki drużynowe: I miejsce – Zespół Szkół: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Gołkowicach Górnych. II miejsce – Szkoła Podstawowa w Starym Sączu. III miejsce – Szkoła Podstawowa w Moszczenicy. Indywidualnie I miejsce – Maksymilian Firlej, Zespół Szkół : Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Gołkowicach Górnych. II miejsce – Maria Szwarkowska, Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego w Kadczy. III miejsce – Ilona Janik, Szkoła Podstawowa w Nowym Sączu.

Wyniki rywalizacji gimnazjalistów. Wyniki drużynowe: I miejsce – Gimnazjum w Łącku. II miejsce – Gimnazjum w Gołkowicach. III miejsce – Gimnazjum w Jazowsku. Indywidualnie I miejsce – Natalia Piękoś, Gimnazjum nr 11 w Nowym Sączu. II miejsce – Honorata Niemiec, Gimnazjum w Gołkowicach. III miejsce – Gabriela Janik, Gimnazjum w Jazowsku. IV miejsce – Jakub Mrówka, Gimnazjum w Łącku. V miejsce – Robert Potoniec, Gimnazjum w Gołkowicach.
Nagrody główne wręczone laureatom zakupione zostały dzięki życzliwości sponsorów: Burmistrza Starego Sącza, Marii i Mieczysławowi Gancarczykom, Firmie BASSO, Fermie Drobiu – Andrzeja Zycha, Firmie Gastronomicznej – Grzegorza Klaga, Firmie Harnaś – Jana Szewczyka i Wojciecha Dudka, Składom budowlanym Rollbud – Zofii i Władysława Sychowskich, Firmie Trans-Korona – Łukasza Korony, Bankowi Spółdzielczemu w Starym Sączu, Firmie Furii – świat puf i foteli – Agnieszki Wójcik, Radzie Rodziców szkoły. Organizatorami konkursu byli: pani dyrektor Renata Burchel oraz nauczyciele pracujący w Zespole Szkół w Gołkowicach Górnych. Wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w naszym konkursie.

Ogólnopolska akcja „Noc bibliotek” w Zespole Szkół: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Gołkowicach Górnych. W sobotę 30 maja 2015 roku biblioteka szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek”. W tym dniu uczniowie oraz rodzice mogli odwiedzić bibliotekę w godzinach 18.00 – 22.00. Z tej okazji przygotowano różnego rodzaju atrakcje: Wystawę czasopism z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku; Projekcję filmu „Opowieści z Narnii” – adaptacja filmowa powieści C.S. Lewisa (ok. godz. 18.30); Słuchanie wierszy i baśni; Rozwiązywanie zagadek i kalamburów; Możliwość przyniesienia do biblioteki książek i czasopism, wybranie czegoś interesującego dla siebie; Losowanie wróżb; Swobodne rozmowy na temat literatury i zbiorów zgromadzonych w bibliotece. W akcji wzięło udział ok. trzydziestu osób: uczniowie i ich rodzice. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa czasopism, zwłaszcza artykuły o naszym regionie. Najmłodsi uczestnicy chętnie bawili się w kalambury, a także z zainteresowaniem słuchali bajeczek czytanych przez starszych. „Noc” przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze, dlatego już dzisiaj zapraszamy za rok.

UM Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a