Edukacja

Instytut psychologii w Nowym Sączu zaprasza

Opublikowano: 14 stycznia, 2022 o 7:58 am   /   przez   /   komentarze (0)

Przychodzi w życiu wielu z nas taki moment, że zaczynamy się zastanawiać czy nie skorzystać z pomocy psychologa. Trudny okres w życiu zawodowym lub prywatnym, śmierć bliskiej osoby lub po prostu gorsze dni. Kiedy warto skorzystać z pomocy i poszukać dobrego psychologa w Nowym Sączu? Czy jest jakaś ogólna, wspólna dla wszystkich granica? Skąd wiedzieć, że to już ten moment? Czy z pomocy psychologa korzystają tylko ludzie słabi?

Jakie objawy wskazują na to, że potrzebna jest pomoc psychologiczna?

Każdemu człowiekowi niezależnie od przeżyć, pomoc psychologa przyda się w sytuacji, gdy czuje, że nie radzi sobie samodzielnie ze swoimi problemami lub emocjami. Kiedy w głowie zaczynają pojawiać się myśli: „już nie daje rady”, „mam dość”, „nie radzę sobie sam/sama” warto pomyśleć o wsparciu z zewnątrz i skorzystać z porad specjalistów, jakimi są psychologowie w Sączu, którzy pracują w Instytucie Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej. Przyjaciele czy rodzina nie zawsze mogą je zapewnić drugiemu człowiekowi w takiej formie, w jakiej go potrzebuje. Czasami również bliscy lekceważą problem, mówiąc: „poradzisz sobie”, „nie wymyślaj”, „ja mam gorzej, bo…”. Takie działanie pogłębia smutek i poczucie niemocy, a nawet może doprowadzić do depresji.

Żeby temu zapobiec, warto zdecydować się na konsultację psychologiczną. Obca osoba, wyspecjalizowana w tej dziedzinie inaczej odbiera problemy pacjentów, niż rodzina, dla której wydają się to być błahostki.

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Z pomocy psychologicznej warto skorzystać również w przypadku silnych, traumatycznych przeżyć. Tutaj możemy zaliczyć:

 • Śmierć bliskiej osoby,
 • Rozwód/rozstanie
 • Zdradę
 • Trudne dzieciństwo/traumę z dzieciństwa
 • Przemoc domowa

Są to przeżycia, które nieprzepracowane pogłębiają problem, jednocześnie kształtując ludzi, niekoniecznie w dobrym znaczeniu tych słów. Traumy z dzieciństwa odbijają się czkawką w dorosłym życiu, np. dzieci z rodzin, w których rodzice nadużywali alkoholu, mają problem w dorosłym życiu, żeby znaleźć szczęście i założyć rodzinę.

Terapia u wykwalifikowanego psychologa w Nowym Sączu jest konieczna nie tylko w sytuacji złego samopoczucia psychicznego lub trudnych przeżyć. Wsparcia potrzebują również osoby, które borykają się z różnego rodzaju natręctwami lub fobiami. Tego typu zachowań jest mnóstwo i ciężko przytoczyć wszystkie, ale są to, m.in.:

 • fobia społeczna, czyli, krótko mówiąc, lęk przed innymi ludźmi,
 • arachnofobia, czyli strach przed pająkami,
 • klaustrofobia – lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami,
 • natrętne mycie, np. rąk,
 • sprawdzanie (natrętne) czy drzwi i okna są zamknięte,
 • paniczny lęk przed zarazkami.

Tego typu objawy mogą świadczyć o nerwicy natręctw lub chorobie obsesyjno- kompulsywnej. Oba zaburzenia są poważne i nie należy ich lekceważyć. Bez odpowiedniej pomocy problem się pogłębia, a osoba dotknięta chorobą bardzo często nie widzi swojego problemu.

Czy psycholog jest dla osób słabych?

Wielu ludzi trafia do psychologa dopiero wtedy, kiedy są już na skraju załamania. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia może pomóc w zrozumieniu istoty problemu, poszukiwaniu rozwiązania, uzyskaniu innego spojrzenia na świat. Wizyta u psychologa nie oznacza słabości. Przecież chodzimy do lekarza, kiedy boli nas kręgosłup lub ząb. Do chirurga idziemy, gdy złamiemy nogę. Podobnie jest w przypadku psychologa, który jest lekarzem duszy. Ona potrzebuje pomocy tak samo jak namacalne części ciała. Skoro wizyta u stomatologa nie oznacza słabości, to terapia psychologiczna również nie powinna.

Jak znaleźć dobrego psychologa w Nowym Sączu?

Żeby znaleźć dobrego psychologa, warto zasięgnąć opinii innych ludzi, ponieważ psychologiem może być każdy, kto ukończył jednolite magisterskie studia z zakresu psychologii i spełnił warunki ustaw o zawodzie psychologa. Jak wiadomo, nie każdy jest mistrzem w swoim fachu, dlatego warto zrobić rozeznanie, zanim się wybierzemy do specjalisty. Być może ktoś ze znajomych lub rodziny chodzi do psychologa?

W internecie również można znaleźć recenzje pacjentów. Dobrym rozwiązaniem jest wybór Instytutu Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej w Nowym Sączu. To miejsce, w którym można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy m.in.:

 • Diagnozują i opiniują kwestie dot. zaburzeń rozwojowych,
 • Realizują oraz wspierają nowoczesne działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie m.in. agresji, demoralizacji czy przestępczości wśród dzieci,
 • Wykonują badania oraz tworzą ekspertyzy i wydają opinie psychologiczne, psychiatryczne, seksuologiczne, dla osób fizycznych oraz prawnych.

Warto sugerować się opiniami dotyczącymi podejścia do pacjenta, problemu, a także zakresem zagadnień, w jakich spisuje się dany specjalista.

Czy psycholog jest wyjściem dla dzieci?

Tak jak dorośli, tak samo i dzieci mają swoje problemy. W zależności od charakteru problemu dziecku może być potrzebna pomoc psychologa lub pedagoga w Nowym Sączu. Pedagog pomaga zrozumieć problemy z zachowaniem dziecka, kłopoty w szkole, czy trudności w nauce. Niektóre dzieci potrzebują pomocy w adaptacji w szkole czy przedszkolu – w takich sytuacjach pedagog szkolny wyciąga pomocną dłoń do rodziców.

Jeżeli od dłuższego czasu w Twojej głowie pojawia się myśl, że wizyta u psychologa mogłaby Co poprawić samopoczucie, lub po prostu czujesz, że nie dajesz sobie rady ze swoimi problemami, nie zastanawiaj się dłużej. Jeżeli masz problem ze swoim dzieckiem lub miało ono w ostatnim czasie trudne przeżycia nie wahaj się pójść z nim do psychologa lub pedagoga.

Więcej informacj:

tel.: tel:+48 539 524 889

e-mail: instytutopiniowania@wsb-nlu.edu.pl

www: https://www.wsb-nlu.edu.pl/pl/o-instytucie

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a