Edukacja

Jak „cofnąć” dziecko z rocznika 2009 do zerówki? Tylko do 31 grudnia!

Opublikowano: 8 grudnia, 2015 o 12:59 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Jak cofnąć dziecko z rocznika 2009 do zerówki? Zastanawiają się rodzice, którzy obowiązkowo posłali swoje dzieci do szkoły. Rozwiązanie podsyła Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, który opublikował nawet poradnik w tej sprawie. Posłuchajcie…

Dziecko, które nie osiągnęło dojrzałości szkolnej, zmuszone do sformalizowanej edukacji, może przejawiać szereg niepokojących zachowań od apatii i smutku, przez agresję aż po problemy ze snem czy moczeniem się. Rodzice sześciolatków z rocznika 2009, wysłanego przymusowo do 1 klasy, coraz częściej zgłaszają się do Fundacji Rzecznik Praw Rodziców z prośbą o pomoc w cofnięciu dziecka do edukacji przedszkolnej.

UWAGA! Jeśli jesteś w takiej sytuacji możesz jeszcze do 31 grudnia skorzystać z przepisów które pozostawiła po sobie poprzednia ekipa w MEN. Do końca roku kalendarzowego (czasu jest coraz mniej!) można postarać się o odroczenie edukacji szkolnej dziecka, które już jest w pierwszej klasie.


W tym celu trzeba:
1. Wykonać diagnozę dojrzałości szkolnej dziecka w poradni psychologiczno – pedagogicznej. Warto zwrócić uwagę psychologa na problemy, które pojawiły się u małego ucznia, takie jak wczesne poczucie porażki, trudności z koncentracją, labilność emocjonalną czy brak gotowości do znoszenia niepowodzeń.
2. Jeśli okazuje się, że w poradni publicznej nie ma wolnych terminów, można udać się do poradni prywatnej. Należy jedynie upewnić się, że ma ona uprawnienia takie same jak placówka publiczna.
3. Odroczenie nie jest jak w poprzednich latach uzależnione od decyzji dyrektora szkoły, lecz następuje automatycznie na wniosek rodziców, którzy dysponują opinią z poradni.
4. Ponieważ sześciolatek nadal objęty jest obowiązkiem edukacji, samorząd musi znaleźć dla odroczonego w trakcie roku szkolnego dziecka miejsce w zerówce.

Dlaczego warto działać już teraz a nie czekać na to kiedy wejdą w życie propozycje nowej minister edukacji dla rocznika 2009?
Ponieważ im wcześniej zaczniemy działać, tym łatwiej będzie dziecku zaadaptować się do zmiany grupy i wychowawcy a nierzadko także miejsca.
Mały uczeń bardzo potrzebuje sukcesów, by mógł wierzyć w siebie i swoje możliwości.
Ustawienie poprzeczki na poziomie, który umożliwi mu jego małe zwycięstwa, to najlepsze co możemy dać naszemu dziecku na wczesnych etapach edukacji.

PORADNIKI znajdziecie TUTAJ —> http://www.rzecznikrodzicow.pl/poradniki

źródło:  Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"