Edukacja

Jakie lektury dla najmłodszych uczniów? Sami wybieraliście

Opublikowano: 23 lutego, 2015 o 7:45 am   /   przez   /   komentarze (0)

Tosia i Pan Kudełko” Klaudyny Andrijewskiej – to książka, którą najczęściej wskazywali uczestnicy inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym uczniom”.

27 listopada 2014 roku MEN uruchomiło ankietę, w której można było zaproponować 5 tytułów, które Waszym zdaniem powinny wejść do kanonu lektur!

Chodziło w niej o wskazanie tytułów książek, które mogłyby stać się lekturami najmłodszych uczniów (szkół podstawowych). Dlaczego właśnie dla nich? Uczeń szkoły podstawowej po raz pierwszy styka się w niej z lekturami. To od tego, czy są ciekawe, wciągające, inspirujące, zależy, czy uczeń będąc nastolatkiem, a później dorosłym, sięgnie po książki. To, co obecnie czytają uczniowie podstawówek, nie sprawdza się. Wybierane przez część nauczycieli książki nie rozbudzają ciekawości ucznia, opisują nieznaną dziecku rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat. Efekt? Nasze nastolatki nie czytają. Dorośli podobnie.

Propozycje książek, które mogłyby stać się lekturą w podstawówkach, wskazało prawie 12 tysięcy osób, a dokładnie 11.540.

Wszystkie te osoby zaproponowały w sumie 3777 tytułów.

Chciałabym, aby lista książek, która powstała dzięki głosom oddanym za pośrednictwem naszej strony, stała się „ściągawką” dla samorządów czy też dyrektorów planujących zakupy do szkolnych bibliotek – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. – Nie ma mowy o zmianie kanonu lektur dla uczniów szkół podstawowych. A to dlatego, że na tym etapie edukacji taki kanon po prostu nie istnieje – przypomina minister edukacji narodowej.

Najwięcej osób (1911) zaproponowało książkę Klaudyny Andrijewskiej „Tosia i Pan Kudełko”. Na drugim miejscu, z liczbą 1717 głosów znalazły się „Psie Troski” Toma Justyniarskiego, a na miejscu trzecim – seria „Harry Potter” J.K.Rowling (1626 głosy).

Inne książki z pierwszej dziesiątki to:

  • „Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskiej (1098 głosów),
  • „Po co się złościć” Elżbiety Zubrzyckiej (879 głosów),
  • „Mikołajek” René Goscinny’ego (761 głosów),
  • „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren (757 głosów),
  • „Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej (738 głosów),
  • „Powiedz komuś” również autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej (733 głosy)
  • „Pamiętnik nastolatki” Beaty Andrzejczuk (691 głosów).

Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym uczniom – mamy wyniki! – Ministerstwo Edukacji Narodowej

Tylko w tym roku na zakup nowości do bibliotek w szkołach podstawowych przeznaczamy 15 milionów złotych – przypomniała Joanna Kluzik-Rostkowska. – Mam nadzieję, że dzięki tym pieniądzom choć część wskazanych w ankiecie książek znajdzie się na bibliotecznych półkach – dodała szefowa MEN.

Tegoroczny program MEN wspomagający biblioteki szkolne jest przedpolem do programu wieloletniego na lata 2016-2020. Będzie on realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: men.gov

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"