Edukacja

Jesienią spotkamy się ponownie. Pożegnanie Węgrów w Starym Sączu

Opublikowano: 16 czerwca, 2016 o 9:01 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zakończył się pobyt Węgrów w Starym Sączu w ramach trwającej już od 6 lat współpracy międzynarodowej między Radnoti Miklos Gimnázium z Dunakeszi a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Przypominamy, iż w październiku 2015 roku w Dunakeszi miało miejsce podpisanie umowy o dalszej współpracy zaprzyjaźnionych szkół. Za każdym razem jest to więc okazja do tego, by ponownie spotkać przyjaciół i nawiązać nowe polsko-węgierskie przyjaźnie. Logo tegorocznej współpracy zostało zaprojektowane przez Joannę Bazielich, uczennicę klasy III Technikum Informatycznego. Symboliczne dwie flagi: Polski i Węgier połączone flagą Wielkiej Brytanii. Wybór nie był przypadkowy, bo to właśnie język angielski połączył dwie grupy: polską i węgierską i stał się pomostem do tworzenia nowych, międzynarodowych przyjaźni.

Uroczyste zakończenie tegorocznej edycji polsko-węgierskiej współpracy odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu. W wydarzeniu wzięli udział: Grzegorz Skalski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych; Angelika Duda, zastępca dyrektora ZSP; Renata Burchel, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach oraz nauczyciele z obu szkół. Projekt współpracy międzynarodowej koordynują nauczyciele języka angielskiego: Beata Damasiewicz, Anna Duda, Anna Mazur, Dominika Olech, Karolina Puścizna oraz Katarzyna Zaczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, a także Dominika Biel, Ewa Jasińska i Iwona Łukasik z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach, Renata Burchel oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, Grzegorz Skalski wręczyli nagrody i dyplomy laureatom polsko-węgierskich konkursów. Ceremonię wręczenia nagród poprowadziły uczennice: Aneta Kachniarz z Gołkowic oraz Magdalena Chruślicka ze Starego Sącza.

Węgrzy zostali także zaproszeni w podróż śladami Świętej Kingi, a wszystko za sprawą inscenizacji w języku angielskim „Święta Kinga- z Węgier do Starego Sącza”. Podczas inscenizacji rolę dociekliwego turysty przybywającego z Dunakeszi do Starego Sącza w poszukiwaniu śladów Świętej Kingi, który na swej drodze spotyka dwie mieszkanki Starego Sącza,   zagrała Paulina Syjud z klasy II Technikum Ekonomicznego z ZSP w Starym Sączu.  W role mieszkańców miasta, którzy wraz z węgierską turystką sięgają w przeszłość aż do narodzin Świętej Kingi i jej dzieciństwa, wcieliły się uczennice klasy I Technikum Obsługi Turystycznej, Wiktoria Idzik oraz Magdalena Chruślicka. Było to podsumowanie kluczowych punktów programu przygotowanego w związku z tegoroczną wizytą grupy węgierskiej, wśród których znalazło się m.in. zwiedzanie Starego Sącza oraz Kopalni Soli Bochnia.  Warto nadmienić, iż Konsulat Generalny Węgier w Krakowie sprawował patronat honorowy nad projektem edukacyjnym „Święta Kinga- z Węgier do Starego Sącza”.

Kolejnym ważnym aspektem prowadzonej współpracy międzynarodowej z Węgrami jest angażowanie społeczności lokalnej,  a nie tylko samych uczniów ZSP w Starym Sączu i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Pomysł do zaprezentowania Węgrom dziejów Świętej Kingi zrodził się już wcześniej. Inspiracją stała się prezentacja multimedialna o Świętej Kindze wykonana przez Monikę Tokarczyk, uczennicę klasy II a z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu (opiekun merytoryczny: Maria Bielak, nauczyciel historii i pomysłodawca przygotowania anglojęzycznej wersji prezentacji skierowanej do zagranicznych turystów odwiedzających Stary Sącz). Na kilka tygodni przez przyjazdem Węgrów do Starego Sącza uczniowie z klasy II a (grupa zaawansowana) z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu uczestniczyli w cyklu warsztatów z translatoryki na zajęciach języka angielskiego, podczas których zmierzyli się z wyzwaniem jakim było opracowanie tłumaczenia tekstu o tematyce historycznej z języka polskiego na angielski. Praca starosądeckiej młodzieży zaowocowała powstaniem materiału, w oparciu o który zrodził się pomysł opracowania w formie scenki rozmowy węgierskiego turysty, który zadając pytania i uzyskując od napotkanych mieszkańców odpowiedzi, wyrusza w metaforyczną podróż śladami Świętej Kingi.

Dzięki nauczycielowi przedmiotów gastronomicznych z ZSP w Starym Sączu, Małgorzacie Ziębie na gości z Węgier czekały również pyszne ciasteczka wykonane podczas zajęć praktycznych przez młodzież Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z ZSP w Starym Sączu. Na polskim stole znalazły się również tradycyjne ciasta ufundowane przez Cukiernię Jeziorek w Starym Sączu. Profesjonalną obsługę kelnerską zapewniły uczennice klasy drugiej Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Paulina Olszowska, Renata Stojda oraz Monika Biel.  

         Polsko-węgierska współpraca młodzieży podczas konkursów, zaangażowanie społeczności lokalnej i wielu instytucji wspierających tegoroczne idee współpracy z Węgrami (Urząd Miasta i Gminy w Starym Sączu, Sądeckie Wodociągi, Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, Polski Związek Wędkarski, Sądecki Karp Klub, Nadleśnictwo Stary Sącz, Lasy Państwowe, Macmillan Polska, Zakład Produkcyjny Wody Mineralnej Kinga Pienińska, Urząd Miasta Bochnia, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe MIŚ), wymiana doświadczeń i współpraca między nauczycielami różnych przedmiotów z Polski i Węgier, a także okazja do tego, by doskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim to tylko niektóre zalety programu.

Uroczystość pożegnania była również chwilą wspomnień, którą uwieczniły zdjęcia zrobione podczas tegorocznej wymiany polsko-węgierskiej, a także okazją do opracowania kolejnych kroków współpracy. W połowie października uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu pojadą do Dunakeszi po raz siódmy. Tematem przewodnim programu, który zostanie zrealizowany w roku szkolnym 2016/2017 będzie sport.

oprac. B. Damasiewicz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"