Edukacja

„Jestem dumny, że jestem Polakiem”

Opublikowano: Maj 2, 2020 o 8:29 am   /   przez   /   komentarze (0)

Flaga w barwach biało-czerwonych – jakże ważna dla wszystkich Polaków. Również dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, którzy podjęli się stworzenia przepięknych prac plastycznych, na których dominowały nasze kolory narodowe. A wszystko z okazji święta przypadającego 2. maja – Dnia Flagi.

Już od najmłodszych lat w „Dwójce” przekazywane są wartości patriotyczne, a w przygotowanych pracach można zauważyć szacunek dzieci i młodzieży do flagi narodowej. W projekcie uczniowie oprócz graficznej formy symboli narodowych wpisywali ich nazwy w języku angielskim. Na plakatach pojawiają się różnej wielkości flags (flagi), national emblems (godło narodowe) ze wspaniałym white eagle (białym orłem). Na wielu pracach można zauważyć nuty lub słowa pieśni, co symbolizuje nasz narodowy anthem (hymn). W centralny miejscu pracy uczniowie wpisywali I’m proud to be Polish (Jestem dumna/dumny, że jestem Polakiem). Projekt ma na celu propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, a także zaznajomienie uczniów z angielskim nazewnictwem.

Święto to zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Data 2 maja na święto Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie została wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a