Edukacja

Jesteś uczniem szkoły powiatowej? Zrobisz „prawko” prawie za darmo!

Opublikowano: 7 lutego, 2021 o 10:28 am   /   przez   /   komentarze (0)

Władze Powiatu Nowosądeckiego przystąpiły do projektu, dzięki któremu uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zrobić kurs prawa jazdy prawie za darmo. Wystarczy wpłacić 10% wartości kursu. Ale to nie wszystko. Młodzież może się zapisać również na kurs i uzyskać m.in. uprawnienia dietetyka oraz pilota wycieczek turystycznych. Zapisy na poszczególne kursy już ruszyły w szkołach prowadzonych przez Powiat Nowosądecki.

Dzięki projektowi, uczniowie naszych szkół ponadpodstawowych zwiększą swoją atrakcyjność na rynku pracy – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Zdobędą umiejętności, dzięki którym mogą podjąć pracę od razu po zakończeniu nauki w szkole. Daje im to lepszy start na rynku pracy. Co ważne – te kursy przeprowadzamy dzięki dofinansowaniu w 90% ze środków unijnych. Gdyby młodzież chciała w nich uczestniczyć poza szkołą, musiałaby sporo za nie zapłacić, a tak wystarczy zainwestować 10% wartości kursu.

Projekt skierowany jest do uczniów techników i szkół branżowych prowadzonych przez Powiat Nowosądecki. Są to: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, Zespół Szkół im. św. Kingi w Łącku, Powiatowy Zespół Szkół w Muszynie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej, Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.

Dotychczas podpisano umowy na prowadzenie kursów:
– dietetyk – może z niego skorzystać 25 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie oraz 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju,
– pilot wycieczek turystycznych z egzaminem ECDL – może z niego skorzystać pięciu uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju,
– prawo jazdy kategorii B – dla uczniów z każdej szkoły prowadzonej przez Powiat Nowosądecki – w sumie 250 miejsc na kursie.

W następnej kolejności zostaną wyłonieni wykonawcy kursów:
– barman (dla 80 osób),
– barista (dla 60 osób),
– carving (dla 50 osób).

W sumie, w ramach projektu, uczniowie będą mogli wziąć udział w kursach i szkoleniach zawodowych: barman, barista, kelner, kucharz, carving, florysta, autoCAD, prawo jazdy, operator wózka widłowego, spawacz, operator koparko-ładowarki, kurs księgowości, obsługa kasy fiskalnej, nauka jady konnej i wielu innych.

Dodatkowo, młodzież otrzyma pomoc w organizacji staży/praktyk zawodowych, pomoc stypendialną dla szczególnie uzdolnionych i doradztwo edukacyjno-zawodowe.
Całkowita wartość projektu: 8 284 024,10 zł, a wartość dofinansowania – 7 455 621, 69 zł. Kursy będą realizowane od 1 lutego 2020 do 30 czerwca 2023 r.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 10 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.2 Rozwój kształcenia zawodowego, Poddziałanie 10.2.2 Kształcenie zawodowe uczniów – SPR.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"