Edukacja

„Karolinka” spotkała się ze starosądecką młodzieżą

Opublikowano: 18 maja, 2016 o 7:31 am   /   przez   /   komentarze (0)

W poniedziałek 16 maja br. w Sokole odbyło się wzruszające spotkanie z panią Karoliną Jurecką – Bilińską, która przyjechała z Londynu z córką. Salę kina szczelnie wypełniła młodzież szkolna. Obecni byli m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek i pełniący w przeszłości funkcję burmistrza Marian Kuczaj.

Spotkanie zorganizowała Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna pod kierunkiem dyr. Marii Sosin. Montaż poetycko-muzyczny ze wspomnieniami pani Karoliny i żołnierskiego losu jej męża przygotowała młodzież z Gimnazjum im Juliusza Słowackiego w Starym Sączu pod opieką Jolanty Bochniarz i Haliny Madziar.

Przypominamy, że Karolina Jurecka pochodzi z Wołynia, a ze Starym Sączem związana jest miejscem pochodzenia męża – spadochroniarza. Jest autorką zapisu swojej dziecięcej tułaczki pt. „Dzienniczek Karolinki” oraz wspomnień „Karolinka w Pitsfordzie”. Należała do grona dzieci i młodzieży, która w latach 40. w czasie II wojny światowej przez Kazachstan trafiła do Indii, do obozu dla polskich dzieci. Pisał o tym i zamieszczał korespondencje z Londynu „Kurier Starosądecki” (warto sięgnąć do starszych numerów w czytelni biblioteki).

Pani Karolina przywiozła i podarowała dla starosądeckiej biblioteki kilka rękopisów.

UM

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"