Edukacja

Koniec z obowiązkiem szkolnym dla 6-latków

Opublikowano: 7 grudnia, 2015 o 8:09 am   /   przez   /   komentarze (3)

Zgodnie z zapowiedzią minister Anna Zalewska przedstawiła projekt ustawy, który wprowadza obowiązek szkolny dla dzieci w wieku siedmiu lat.

Odwracamy coś, co było wbrew dziecku. Zmieniamy patrzenie na edukację. Najważniejsze jest dziecko. Ustawiamy rodzica i nauczyciela w partnerskich pozycjach – powiedziała szefowa MEN.

Minister Anna Zalewska wraz z poseł Marzeną Machałek przedstawiła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który m.in. określa wiek obowiązku szkolnego na 7 lat.

Ustawa jest tak zaprojektowana, by do minimum ograniczyć ewentualne zamieszanie. Mamy wystarczającą liczbę miejsc w przedszkolach. Mamy wyznaczone terminy, po to by dyrektorzy szkół mogli przygotować się do zmian – powiedziała minister edukacji. – Bardzo się cieszę z szybkiego tempa prac nad tą zmianą. Do 31 grudnia będziemy starali się o podpis Prezydenta pod ustawą – dodała.

Zaprezentowany w piątek projekt będzie inicjatywą poselską. W najbliższych dniach trafi pod obrady.

Najważniejszą sprawą w tej ustawie jest powrót do zapisu, że obowiązek szkolny będzie obowiązywał od lat 7. Z wielką radością będziemy dotrzymywać zobowiązań danych Polakom. Jednym z takich zobowiązań jest odwrócenie szkodliwej pseudoreformy, przymusowego wcielania dzieci do szkół. Ten projekt jest odpowiedzią na postulat obywateli – mówiła poseł Marzena Machałek.

Jakie zmiany, poza podwyższeniem wieku rozpoczynania edukacji szkolnej, znajdują się w projekcie?

Powracamy do zerówek, czyli do obowiązkowej edukacji przedszkolnej dla dzieci 6-letnich. Wprowadzamy też zmiany dotyczące nadzoru pedagogicznego i kompetencji kuratora oświaty. Przywracamy weto kuratora oświaty w sprawie likwidacji szkół. Organ prowadzący, który będzie chciał zlikwidować szkołę będzie musiał mieć pozytywną opinię, czyli zgodę kuratora. Powierzamy kompetencje ministrowi edukacji – to on będzie wybierał kuratora i wicekuratora oświaty. Szczegóły konkursów będą określone w rozporządzeniu – tłumaczyły w trakcie konferencji prasowej minister Anna Zalewska i poseł Marzena Machałek.

Dla nas bardzo ważna jest wolność rodziców, prawo wyboru. Ta ustawa została przygotowana na wniosek Polaków – powiedziała szefowa MEN.

 

źródło i fot. MEN

Komentarze

Komentarze (3)

  • 7 grudnia, 2015 o 11:26 am abc

    Pisuary aż niedobrze się robi to ludzie?

  • 7 grudnia, 2015 o 12:36 pm mama

    Nie glosowalam na PIS ale na zmianę tej idiotycznej ustawy czekałam z niecierpliwoscia.

  • 7 grudnia, 2015 o 2:56 pm zwolenik Platformy

    a jak jest przygotowane szkolnictwo na przyjęcie 6 latków widać w Starym Sączu cały ten budynek fili Szkoły Podstawowej <

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"