Edukacja, Z ostatniej chwili

Kur z Kolchidy okazał się najsmaczniejszy!

Opublikowano: 18 listopada, 2017 o 8:38 am   /   przez   /   komentarze (0)

Reprezentanci siedmiu szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Nowosądecki wzięli udział w II edycji Powiatowego Konkursu Kulinarnego „Dzikie Smaki Sądecczyzny” w Muszynie. Przyrządzali potrawy z bażanta. Zwyciężyli uczniowie: Karolina Franczyk i Mikołaj Zarzycki z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie, którzy przygotowali potrawę „Kur z Kolchidu”.

Po raz kolejny młodzież z naszych szkół mogła pokazać swój kunszt przygotowując dania z bażanta – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – W ubiegłym roku mieli do dyspozycji mięso z dzika. Każda z drużyn otrzymała ten sam rodzaj mięsa i miała te same warunki pracy. Potrawy oceniało jury, w którym byli specjaliści z zakresu gastronomii. Świeże i przebadane mięso bażantów dostarczył Polski Związek Łowiecki. Muszę podkreślić bardzo dobrą współpracę z myśliwymi. Dziękuję za ich wsparcie i pomoc. Konkurs jest atrakcyjny dla młodych ludzi ze względu na możliwość pracy z produktami, do których nie mają na co dzień dostępu, ale też ze względu na cenne nagrody finansowe i te dodatkowe – ufundowane przez właścicieli hoteli.

Jury oceniało smak każdej z potraw, jej wygląd i sposób zaprezentowania na talerzu. Uczniowie dali z siebie wszystko. Już same nazwy potraw sporo mówiły o zaangażowaniu młodzieży w konkurs. Serwowano na przykład „Bażancie oczko z przytupem leśnym”, „Wykwintnisia w smakach jesieni” czy „Kur z Kolchidu”.

Po naradzie i zsumowaniu punktów, jury ogłosiło werdykt.

I miejsce zajęli uczniowie Karolina Franczyk i Mikołaj Zarzycki z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie, którzy przygotowali potrawę „Kur z Kolchidu” (opiekun: Joanna Sowa). Nagroda finansowa – 600 zł dla każdego ucznia.

II miejsce – Arkadiusz Tokarczyk i Mateusz Turek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, którzy przygotowali potrawę „Wykwintniś w smakach jesieni” (opiekun: Małgorzata Sędzimir). Nagroda finansowa – 500 zł dla każdego ucznia.

III miejsce – Katarzyna Zapart i Jakub Jurek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej, którzy przygotowali potrawę „Król łąk” (opiekun: Anna Wilk). Nagroda finansowa – 400 zł dla każdego ucznia.

W rywalizacji wzięli także udział:

Natalia Bielewicz i Anna Gumulak z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, które przygotowały potrawę „Pieczony bażant i kiełbasa z bażanta z kulkami jałowcowymi na purre z czosnku z musem z pasternaku i salsą z pigowca” (opiekun: Wacław Romański);

Anna Czech i Aleksandra Hebda z Zespołu Szkół im. Św. Kingi w Łącku, które przygotowały potrawę „Konfitowana rolada z bażanta otulona tłuszczem z gęsi w sosie leśnym” (opiekun: Michalina Grońska-Owsianka);

Klaudia Wojtas i Marek Rembiasz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, którzy przygotowali potrawę „Bażancie oczko z przytupem leśnym” (opiekun: Beata Łęczycka);

Małgorzata Czyżycka i Kamil Kantek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Stanisława Reymonta w Tęgoborzy, którzy przygotowali potrawę „Rolowany bażant z wędzoną słoniną z gołąbkiem z grillowanej kapusty z rydzami” (opiekun: Marta Grabowska).

Impreza, podobnie jak w ubiegłym roku, odbyła się w Powiatowym Zespole Szkół w Muszynie. Podczas gdy w kuchni uwijali się uczniowie z klas gastronomicznych, przed publicznością prezentowała się młodzież z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, Zespół Sygnalistów Myśliwskich, Kapela Góralska z Łącka, Justyna Zawiślan i Jonathan Hojdys oraz Zespół Nastoletni i Zespół JazzFreaks z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie. Nad całością imprezy czuwała m.in. Izabela Łabuś – dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie.

Pomysłodawcami Powiatowego Konkursu Kulinarnego „Dzikie Smaki Sądecczyzny” są radni powiatowi: Stanisław Sułkowski – przewodniczący Komisji Turystyki i Sportu Rady Powiatu Nowosądeckiego i radny Tadeusz Zaremba. W organizację imprezy włączył się starosta nowosądecki Marek Pławiak i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Nowym Sączu.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział m.in.: starosta Marek Pławiak, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu – Franciszek Kantor i Marian Ryba, radni powiatowi oraz dyrektorzy powiatowych jednostek. Nie zabrakło oczywiście władz Muszyny na czele z burmistrzem Janem Golbą i Włodzimierzem Tokarczykiem, przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego, w tym Bogusława Rataja – łowczego okręgowego i jednocześnie przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZŁ w Nowym Sączu Imprezę prowadził Andrzej Zarych – dyrektor Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Nagrody finansowe dla najlepszych kucharzy ufundował Zarząd Powiatu Nowosądeckiego, a pobyty weekendowe i kolacje w hotelach – właściciele firm turystycznych.

Sponsorami nagród byli: Hotel Heron, Hotel Krynica, Hotel Eris Krynica, Hotel Klimek Muszyna, Sanatorium Wiktor Żegiestów-Zdrój, Hotel Perła Południa Rytro, Kompleks rekreacyjno-sportowy Zapopradzie Muszyna, Stacja Narciarska MasterSki Tylicz.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a