Edukacja, Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Legendy w języku angielskim. Niezwykły projekt uczniów „Dwójki”

Opublikowano: Maj 10, 2019 o 7:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wczoraj ( 9 maja 2019) w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu odbyła się premiera adaptacji scenicznych dwóch polskich legend w wykonaniu uczniów klas pierwszych, drugich, czwartych i piątych ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Na scenie teatralnej starosądeckiego kina „Sokół” wystąpiło 43 uczniów szkoły. Koordynatorkami całego przedsięwzięcia są panie Beata Damasiewicz i Agnieszka Obrzud. Wśród licznie zgromadzonej publiczności nie zabrakło dyrektor placówki Wioletty Nowak oraz wiceburmistrza Starego Sącza Kazimierza Gizickiego. 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”, a Kapituła Konkursu przyznała na realizację autorskiego projektu „Z legendami w drodze do niepodległości” w szkole grant, który został przeznaczony na zakup materiałów potrzebnych do stworzenia scenografii oraz wypożyczenie strojów dla młodych aktorów. Za udział w konkursie szkoła otrzymała również certyfikat „Dobrze zaPROJEKTowanej szkoły”, a także znalazła się na mapie „Dobrze zaPROJEKTowanej edukacji”.

Uczniowie realizujący tegoroczny „Projekt z klasą” przez kilka miesięcy spotykali się w piątkowe popołudnia, aby doskonalić swoje umiejętności językowe i grę sceniczną. Sala lekcyjna zamieniała się wtedy w scenę teatralną, gdzie uczniowie opowiadali po angielsku „Legendę o Smoku Wawelskim” oraz „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”.

-Jestem z Was niezwykle dumny –mówił wiceburmistrz Kazimierz GizickiPodziwiam, że można tak dużą grupę uczniów zorganizować i wykonać niezwykły spektakl w języku obcym. Jestem przekonany, że wyrosną z Was młodzi i zdolni obywatele Starego Sącza, którzy biegle będą się poruszać w naszej wspólnej Europie. Gratuluję pani dyrektor i nauczycielom. 

Dyrektor szkoły Wioletta Nowak pogratulowała wszystkim uczniom ogromnego zaangażowania, nauczycielom języka angielskiego pomysłu a rodzicom wsparcia każdej szkolnej inicjatywy.

 

Warto dodać, iż młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu wystąpią również na krakowskich deskach teatralnych podczas XXVI Wojewódzkiego Przeglądu-Konkursu Małych Form Teatralnych w Językach Obcych „Bliżej świata” pod patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty, który odbędzie się w 15 maja w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 2 w Krakowie. Uczniowie klas IV i V zaprezentują adaptację sceniczną „Legendy o Smoku Wawelskim”. Grupa uczniów z klas 1-2 wystąpi w przedstawieniu „Czerwony Kapturek” w języku angielskim, uczniowie klas VII-VIII zaprezentują sztukę teatralną pt. „Friendship matters” o znaczeniu przyjaźni, a gimnazjaliści sztukę teatralną o zwykłym chłopcu imieniem Frank i o tym, jak doświadczenia życiowe zmuszają człowieka do ukrywania się pod maską pt. „An ordinary boy”. Łącznie w XXVI Wojewódzkim Przeglądzie Konkursie Małych Form Teatralnych w Językach Obcych wystąpi 53 uczniów „Dwójki”.

Jesienią nadarzy się kolejna okazja, by obejrzeć odsłonę adaptacji scenicznych dzieł literackim w języku angielskim. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu zaprezentują przed społecznością lokalną dwie sztuki teatralne w języku angielskim oparte na szkolnych lekturach: „Tajemniczym ogrodzie” Frances Hodgson Burnett oraz opowieści Astrid Lindgren pt. „Rasmus i włóczęga”.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a