Edukacja, Ludzie z pasją

Licealiści ze Starego Sącza szkolili się w Śląskim Centrum Chorób Serca

Opublikowano: 1 października, 2023 o 8:03 am   /   przez   /   komentarze (0)

Niezwykłą lekcję anatomii doświadczyli uczniowie klasy medycznej 1a Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, którzy wraz z wychowawcą panią Anetą Mamalą i opiekunem panią Małgorzatą Dorulą odwiedzili Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dzięki uprzejmości absolwenta starosądeckiego liceum, wybitnego kardiochirurga i specjalisty transplantologii klinicznej dr n. med. Macieja Urlika, klasa o profilu biologiczno-chemicznym poznała specyfikę pracy lekarza i pielęgniarki w najlepszej klinice w Polsce.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach laparoskopowych. Na terenie szpitala działa pracownia wyposażona w trenażery do ćwiczeń laparoskopowych. Dzięki tym urządzeniom licealiści mogli podejmować próby samodzielnego powtórzenia niektórych elementów obserwowanych wcześniej zabiegów. Następnie w auli im. Profesora Zbigniewa Religii wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu dr Macieja Urlika a na koniec zwiedzili oddział transplantologii wraz z salą operacyjną.

-Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego wyjazdu- mówią uczniowie – Takie wyjazdy są bardzo pomocne, aby móc zobaczyć jak pracują profesjonaliści i oswoić się z otoczeniem, w którym być może kiedyś będziemy pracować. Poznaliśmy szpital od zaplecza – mam na myśli sprzęt laboratoryjny, wyposażenie gabinetów zabiegowych i mogliśmy nawet przeprowadzać zabiegi laparoskopowe na specjalnych trenażerach. Największe wrażenie zrobiła na nas sala operacyjna. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy tam być.

Pomysł, by wysyłać uczniów do szpitala zrodził się podczas mojej rozmowy z dr Maciejem Urlikiem mówi Aneta Mamala, nauczyciel biologii w starosądeckim liceum zależy nam, aby już na starcie uczniowie poznali specyfikę pracy lekarza. Jej cienie i blaski. Takie wizyty motywują, inspirują i dzięki nim uczniowie podejmują ważne, życiowe decyzje o studiowaniu medycyny. W Zabrzu uczniowie mieli wspaniałą okazję podglądać pracę najlepszych specjalistów w kraju. To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Z tego miejsca chciałam podziękować dr Maciejowi Urlikowi oraz całemu zespołowi Śląskiego Centrum Chorób Serca. Jestem przekonana, że taka wizyta zostanie w pamięci uczniów na zawsze.

Warto dodać, że właśnie w SCCS w Zabrzu, 5 listopada 1985 roku prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Ubiegły rok był rekordowy dla oddziałów transplantologii Śląskiego Centrum Chorób Serca. Wykonano łącznie 51 przeszczepów serca, w tym aż 13 u dzieci, 38 przeszczepów wątroby oraz 115 przeszczepów nerek.

Następnie uczniowie udali się do Katowic na najliczniej odwiedzaną na świecie naukową wystawę, autorstwa prof. Gunthera von Hagensa pt. Body Worlds. Ekspozycja opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała. Inspiruje do życia z zachowaniem witalności i pełni sił. Wystawa prezentuje 160 autentycznych ludzkich ciał. Pochodzą one od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Metoda plastynacji sprawia, że wiedza dotycząca anatomii stała się dostępna dla każdego.

Młodzież na własne oczy mogła zobaczyć to, czego do tej pory uczyła się z książek. Mięśnie, kości, narządy wewnętrzne zarówno będące w typowej dla siebie budowie, jak te z widocznymi chorobami, nowotworami.

Taki sposób uczenia się jest niezwykle pożądany we współczesnej edukacjidodaje pani Aneta MamalaWystawa Body Worlds jest wartościowa nie tylko dla klasy medycznej. Każdy z nas powinien ją zobaczyć i pamiętać o tym, że to ciało, to jedyne miejsce jakie mamy do życia, więc powinno być w najlepszej kondycji.

-Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządówkomentują uczniowieWidząc serce w książce czy na modelu a patrząc na prawdziwe plastyczne serce zdajemy sobie sprawę z nieustannej pracy naszego organizmu. Jesteśmy zachwyceni.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"