Edukacja, Z ostatniej chwili

Magiczne siódme odwiedziny u węgierskich przyjaciół

Opublikowano: 22 października, 2016 o 9:03 am   /   przez   /   komentarze (0)

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wzięli udział w programie polsko-węgierskiej współpracy, której tematem przewodnim tym razem był sport i spędzili cztery dni na Węgrzech. Wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w programie współpracy międzynarodowej uczestniczyli również uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach oraz czterech uczniów z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

Opiekę nad grupą młodzieży sprawowali nauczyciele języka angielskiego: Beata Damasiewicz (koordynator współpracy) oraz Dominka Biel, a także koordynatorzy współpracy ze szkoły w Gołkowicach, Ewa Jasińska oraz Iwona Łukasik. Powitanie odbyło się we czwartek, 13 października, w Radnὁti Miklὁs Gimnázium w Dunakeszi, gdzie uczniowie poznali swoje węgierskie rodziny goszczące.

Na uczestników czekało wiele sportowych wyzwań. Rozpoczęli od wycieczki rowerowej wzdłuż Dunaju, udając się w kierunku miejscowości Vác do Felsőgöd. Podczas  dziesięciokilometrowej trasy rowerowej można było podziwiać naddunajskie krajobrazy oraz podjąć próby pierwszych rozmów w języku angielskim z nowo poznanymi węgierskimi uczniami. Wieczorem po kolacji u rodzin węgierskich nadszedł czas na laserowy paintball
w Budapeszcie.

W piątkowy poranek wszyscy udali się do historycznego miasteczka Wyszehrad (Visegrád), skąd niebieskim szlakiem widokowym dotarli na wzgórze z Zamkiem Górnym,
a następnie w drodze powrotnej zobaczyli Zamek Dolny otoczony murami obronnymi
z Wieżą Salomona. Na wzgórzu na uczestników czekały sportowe przeżycia podczas zjazdów tyrolką czy rynną saneczkową. W czasie odpoczynku na tarasie węgierskiej restauracji
z przepięknym widokiem na zamek  uczniowie w polsko-węgierskich parach rozwiązywali quiz wiedzy o Wyszehradzie, a wieczorem mieli okazję do wzięcia udziału  w szkolnej dyskotece.

Sobota była dniem przeznaczonym na Budapeszt. Parlament to miejsce, skąd rozpoczął się spacer po stolicy. Na Wyspie Św. Małgorzaty pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego z Radnὁti Miklὁs Gimnázium uczniowie w polsko-węgierskich zespołach zapoznawali się z  grą o nazwie méta, czyli  węgierską odmianą palanta. Aby zachować sportowego ducha i odpocząć po fizycznych zmaganiach w międzynarodowych  parach  zawodnicy odpowiadali na pytania dotyczące sportu i Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Rozległy park zapraszał do spacerów,  ale już czekał następny punkt programu: wizyta na torze wyścigów konnych Kincsem Park w Budapeszcie. Z okien eleganckiej restauracji podziwiano zawody w wyścigach konnych.

Ostatni niedzielny dzień uczniowie spędzili ze swoimi rodzinami węgierskimi, a potem nadeszła chwila pożegnania. Oficjalne zakończenie tegorocznej edycji programu odbyło się w budynku szkoły w Dunakeszi.  Młodzież węgierska przyjedzie z rewizytą do starosądeckiego grodu w czerwcu.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"