Edukacja, Z ostatniej chwili

Międzynarodowa wymiana w „Dwójce”

Opublikowano: 12 października, 2021 o 6:43 am   /   przez   /   komentarze (0)

W ostatnim tygodniu września Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego gościła uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich projektu Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools (A.B.I.S). Do Starego Sącza przyjechali przedstawiciele Scoala Profesionala w Tirlisua oraz Scoala Gimnaziala nr 1 w miejscowości Dochia w Rumunii, a także 26 Haziran Ortaokulu w miejscowości Tokat w Turcji.

Działania projektowe odbywające się podczas spotkania w Polsce związane były z radzeniem sobie ze złością i agresją słowną. Uczniowie pracowali w międzynarodowych zespołach przez pięć dni a efekty tej pracy to w szczególności nabyte umiejętności uczestników mobilności. Najważniejsze z nich to umiejętność zamiany emocji negatywnych na pozytywne i budowania wokół siebie atmosfery życzliwości, a także reagowania z szacunkiem w stosunku do innych osób zaangażowanych w sytuację kryzysową, w tym również do samego siebie.

Nie bez znaczenia były warsztaty muzyczne pt. „Moc muzyki w radzeniu sobie ze złością i negatywnymi emocjami”, które odbywały się podczas wycieczki pieszej po Beskidzie Sądeckim. Muzykoterapia służy do wywołania pozytywnych emocji i ma ogromnie korzystny wpływ na stres i złość.

Czwartego dnia mobilności w SP 2 odbyły się „Międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie” angażujące uczniów w gry zespołowe, podkreślające wagę współpracy, wzajemnego wspierania się i spędzania czasu. Najważniejszym aspektem zajęć sportowych było uświadomienie sobie, iż wspólne działania są niejednokrotnie ważniejsze niż sama wygrana. Uczestnicy igrzysk zastanawiali się także, jakie reakcje wywołuje przegrana i jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, które się wówczas pojawiają.

Uczniowie ze szkół rumuńskich i tureckiej zostali wspaniale ugoszczeni przez polskie rodziny uczniów „Dwójki”. Zostali zapoznani z naszą kulturą i wartościami, wzięli udział w queście po Starym Sączu. Nierzadko pomiędzy rodzinami goszczącymi i uczniami ze szkół partnerskich wytworzyły się głębokie relacje i chęć kontynuowania znajomości. Technologia wykorzystywana w projekcie jest mocnym sprzymierzeńcem w tym zakresie. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 oraz szkolny koordynator projektu Erasmus+ pani Agnieszka Obrzud pragną serdecznie podziękować rodzinom goszczącym, których przedstawicielami są uczniowie szkoły: Gabriela Trojan, Laura Dobrowolska, Anna Sztafa, Julia Pituch, Olga Tokarczyk, Aleksandra Tyka, Klaudia Zielińska, Arkadiusz Dudar, Kamila Kurnyta, Michał Kucia, Nikodem Krzak, Oskar Sekuła i Oskar Skoczeń.

fot. Cătălin Ciubotariu, Dochia, Rumunia

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a