Edukacja, Z ostatniej chwili

Międzynarodowy Dzień Szczęścia, czyli z językiem w plecaku na górskim szlaku

Opublikowano: 25 marca, 2024 o 8:42 am   /   przez   /   komentarze (0)

We środę, 20 marca 2024 roku, uczniowie z klas piątych, szóstych i siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu biorący udział w innowacji z języka angielskiego „Z językiem w plecaku na górskim szlaku” udali się na wędrówkę pieszą przez Przełęcz Krzyżową (768 m n.p.m.) na Górę Krzyżową (812 m n.p.m.), szczyt w Beskidzie Sądeckim, leżący w paśmie Jaworzyny Krynickiej, który wznosi się ponad Krynicą i leży na grzbiecie, który oddziela dolinę Kryniczanki od doliny Czarnego Potoku. Pomysłodawcami innowacji z języka angielskiego realizowanej w roku szkolnym 2023/2024 są nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu: Agnieszka Obrzud, Beata Damasiewicz oraz Maciej Rejowski. Głównym założeniem realizowanego projektu jest praktyczne wykorzystanie języka angielskiego, a także rozwijanie umiejętności językowych uczniów poprzez różne zadania językowe, które czekają na szlaku na uczestników każdej wycieczki. Warto dodać, że tym razem w wycieczce wziął również udział student Karol Biskup, który obecnie odbywa praktykę pedagogiczną w szkole.

Piękny poranek przywitał wszystkich uczestników wycieczki z językiem angielskim w tle. Błękitne niebo zapowiadało idealną pogodę na górską wędrówkę, co sprawiło, że wszyscy poczuli się szczęśliwi o poranku, a warto dodać, że to właśnie 20 marca został uznany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 28 czerwca 2012 roku za Międzynarodowy Dzień Szczęścia (International Day of Happiness). Zgromadzenie Ogólne ONZ w swej uchwale zwróciło się do wszystkich państw członkowskich, organizacji systemu Narodów Zjednoczonych i innych organizacji międzynarodowych oraz regionalnych, a także społeczeństwa obywatelskiego, w tym organizacji pozarządowych i osób fizycznych, do obchodów Międzynarodowego Dnia Szczęścia w odpowiedni sposób poprzez edukację i publiczne działania podnoszące świadomość społeczeństw w dążeniu do szczęścia.

Rezolucja stwierdza, że ‚dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”, stąd pełni radości uczniowie wczesnym rankiem udali się wraz z koordynatorami innowacji oraz Karolem Biskupem odbywającym praktykę pedagogiczną w szkole na dworzec PKP w Starym Sączu. Szczęśliwa grupa uczniów i nauczycieli pociągiem dotarła do Krynicy, a tam już od samego początku uczniowie zostali zaproszeni do wykonania zadań językowych w grupach.

Wędrowali malowniczymi uliczkami, podziwiając piękne stare wille, a także panoramę Krynicy z Górą Parkową w tle z ulicy Zamkowej. Zanim rozpoczęła się wędrówka zielonym szlakiem, który doprowadził wszystkich do rozdroża, skąd do Przełęczy Krzyżowej zostało kilka minut, uczniowie rozwiązywali pierwsze zagadki językowe. Każda grupa otrzymała ilustracje ukazujące różne zwierzęta leśne (i nie tylko), karty wyrazowe z nazwami zwierząt w języku angielskim oraz polskim, sznurek, a także spinacze do bielizny. Uczniowie w małych grupach dopasowywali w plenerze ilustracje do nazw zwierząt, a następnie wieszali ilustracje na sznurku. Powstała tym samym nietypowa plenerowa galeria z ilustracjami zwierząt, których nazwy uczniowie podawali w języku angielskim.

A potem nadeszła pora, aby wyruszyć na szlak. Po pokonaniu najcięższego fragmentu szlaku, który prowadził przez las, na rozdrożu, tuż przed dotarciem na Przełęcz Krzyżową pojawił się śnieg, więc na uczniów czekało kolejne zadanie językowe w jeszcze lekko zimowej aurze, choć głównymi rekwizytami w tym zadaniu były już zwiastujące nadchodzącą wiosnę kolorowe kwiaty z bibuły. Każda grupa otrzymała czternaście kwiatów z bibuły, a do każdego z nich doczepione zostało wcześniej pytanie w języku angielskim dotyczące różnych zwierząt, których nazwy uczniowie poznali w poprzednim zadaniu. W grupach uczniowie musieli zdecydować, czy dana informacja na temat zwierząt jest prawdziwa, czy fałszywa, a następnie utworzyć dwa bukiety- jeden z kwiatami, do których doczepione były zdania fałszywe, a drugi z informacjami o zwierzętach, które były prawdziwe. Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie z tym zadaniem językowym, nie tylko poznali w praktyce wiele nowych słów, ale również zapoznali się z wieloma ciekawostkami na temat zwierząt żyjących w naszych lasach. Wzbogaceni o nową wiedzę przyrodniczą i językową, uczniowie wraz z opiekunami ruszyli dalej na szlak, by po chwili znaleźć się na Przełęczy Krzyżowej, skąd w 30 minut można dotrzeć na Górę Krzyżową.

Góra Krzyżowa (Uzda) przywitała turystów przepięknymi panoramami i bezchmurnym niebem. Był czas na odpoczynek i wspólne rozmowy, a potem nadeszła pora na kolejne zadanie językowe. Niespodziewanie na Górze Krzyżowej pojawiła się tajemnicza łąka z kwiatami z bibuły w sześciu różnych kolorach. Każda grupa wybrała się na tą niezwykłą łąkę, by „zerwać” sześć kwiatów w różnych kolorach. Następnie uczniowie według instrukcji w języku angielskim ułożyli kwiaty w odpowiedniej kolejności. Jak się okazało każdy kwiat do łodygi miał przyczepiony fragment relacji z wycieczki w języku angielskim. Grupy uczniów ćwiczyły w otoczeniu pięknych krajobrazów swoje role, a następnie na ławce z widokiem na Krynicę Zdrój powstały vlogi z wycieczki, podczas których wszystkie sześć grup opowiedziało w języku angielskim o wycieczce, wykorzystując informacje doczepione do łodyg kwiatów „zerwanych” na tajemniczej łące.

Po odpoczynku i świetnie zrealizowanym przez uczniów zadaniu, uczestnicy innowacji z języka angielskiego wyruszyli wraz z opiekunami za żółtymi znakami w kierunku centrum Krynicy, mijając miejsce, w którym znajdowała się zbudowana w 1924 roku skocznia narciarska, gdzie w latach 1924 oraz 1925 odbyły się mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Została ona zniszczona podczas II wojny światowej.

Ostatnie zadanie językowe dotyczyło całej wycieczki- podczas podróży pociągiem z Krynicy do Starego Sącza uczniowie uzupełniali sprawozdanie z wyprawy brakującymi wyrazami w języku angielskim. Należało się wykazać umiejętnościami językowymi, ale również spostrzegawczością, ponieważ wiele fragmentów sprawozania związane było z nazwami miejsc, ulic, a także fragmentami trasy górskiej, którą uczniowie wędrowali.

Tuż przed Wielkanocą poznamy zwycięzców tego mini-konkursu językowego. Po powrocie do Starego Sącza każdy uczeń otrzymał treść tekstu, który na Górze Krzyżowej został użyty do stworzenia vloga z wycieczki. Niestety brakuje w nim kilkunastu wyrazów, a zadaniem wszystkich uczestników wycieczki jest podanie tych wyrazów. Dla uczniów, którzy najlepiej poradzą sobie z tym zadaniem językowym czekają słodkie niespodzianki.

Wycieczka na Górę Krzyżową to nie ostatnia wyprawa w ramach realizowanej w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu innowacji z języka angielskiego. W planach kolejne piesze wycieczki po Beskidzie Sądeckim i nie tylko, oczywiście z językiem angielskim w tle.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"