Edukacja, Z ostatniej chwili

Mistrzowie pierwszej pomocy wyłonieni!

Opublikowano: 18 maja, 2023 o 7:07 am   /   przez   /   komentarze (0)

17 maja 2023 roku na terenie Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych w Nowym Sączu odbył się etap rejonowy Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, w której wzięło udział 8 szkół z terenu Powiatu Nowosądeckiego oraz Miasta Nowego Sącza.

Najlepsza drużyna z Powiatu Nowosądeckiego czyli Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu oraz najlepsza drużyna z miasta Nowy Sącz czyli I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu będzie reprezentowała Sądecczyznę na zawodach okręgowych w Krakowie.

Złamania, utrata przytomności czy porażenie prądem – to tylko niektóre z zadań. Liczyła się wiedza, czas, a także współpraca w zespole. Każdą drużyną kierował kapitan, który rozdzielał zadania. Grupy przemieszczały się pomiędzy stacjami, na których przygotowano dla nich symulowane wypadki. Tak zaaranżowane scenki z udziałem aktorów, którzy odgrywają swoje role, wzbogacają ich doświadczenie. Sędziowie oceniali także sposób wzywania pogotowia. W przypadku nagłych zdarzeń komunikat musi być czytelny i szybki. Nad przebiegiem Mistrzostw czuwał Sędzia Główny pan Dariusz Cieśla. Każda ze scen oceniana była przez ratowników medycznych.

Celem mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież, dzięki odbywającym się podczas roku szkolnego ćwiczeniom i szkoleniom, przygotowuje się do startu w mistrzostwach.

Punktacja Mistrzostw Pierwszej Pomocy:

 1. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu (114 pkt)
 2. Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju (112 pkt)
 3. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu (111 pkt)
 4. Zespół Szkół im. ks prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu (103 pkt)
 5. Zespół Szkół nr 4 w Nowym Sączu (102 pkt)
 6. Zespół Szkół Elektro-Mechanicznych w Nowym Sączu (99 pkt)
 7. Zespół Szkół Samochodowych w Nowym Sączu (99 pkt)
 8. II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu (97 pkt)

Powiat Nowosądecki:

 1. miejsce Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
 2. miejsce Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju
 3. miejsce Zespół Szkół im. ks prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu

Miasto Nowy Sącz:

 1. miejsce I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu
 2. miejsce Zespół Szkół nr 4 w Nowym Sączu
 3. miejsce Zespół Szkół Samochodowych w Nowym Sączu

Wyróżnione drużyny zostały uhonorowane podziękowaniami, które osobiście przekazał Pan Andrzej Lis, Prezes OR PCK w Starym Sączu. Dodatkowo, otrzymały one pamiątkowe dyplomy i grawertony oraz motywacyjne upominki, które mają nie tylko podkreślić ich osiągnięcia, ale również zachęcić do dalszego rozwoju i doskonalenia umiejętności w dziedzinie ratowania życia. Poziom przygotowania wszystkich drużyn, które wzięły udział w tych Mistrzostwach, był niezwykle imponujący. Wysoka punktacja, jaką zdobyły poszczególne zespoły, świadczy o ich zaangażowaniu i profesjonalizmie.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"