Edukacja

Młodzi rowerzyści zdobyli pierwsze „prawo jazdy”

Opublikowano: Czerwiec 22, 2018 o 6:33 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego młodzi adepci sztuki rowerowej znów mogą zdobyć uprawnienia do poruszania się samodzielnie po drogach publicznych. Uczniowie klas czwartych w ciągu roku szkolnego zdobywali wiedzę teoretyczną z zakresu ruchu drogowego. Poznali zasady pierwszeństwa, zaznajomili się ze znakami drogowymi i wiedzą już jak zachować się widząc znaki ostrzegawcze, zakazu bądź nakazu. W czerwcu nadszedł czas podsumowań pracy na lekcjach techniki – uczniowie przystąpili do egzaminu teoretycznego na kartę rowerową.

Ci, którzy poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi znaków drogowych czy innych aspektów poruszania się po drogach, wcześniej równie dobrze poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi obsługi roweru i jego obowiązkowego wyposażenia. Wszyscy czwartoklasiści przeszli również przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, bo wiadomo przecież, że w czasie jazdy na rowerze o obdarte kolano nie trudno.

14 czerwca nadszedł dla czwartoklasistów najbardziej stresujący element starania się o pierwsze „prawo jazdy”. Pod czujnym okiem policjanta z nowosądeckiego Wydziału Ruchu Drogowego oraz pań Justyny Tyki i Agnieszki Obrzud uczniowie pokonywali na jednośladzie wytyczony tor przeszkód. Tor zawierał takie elementy, jak slalom, jazda po ósemce, wykonywanie skrętów i omijanie przeszkody z zasygnalizowaniem manewru oraz zatrzymania się w wyznaczonym miejscu. Wszyscy poradzili sobie z wymienionymi przeszkodami i teraz z niecierpliwością oczekują na wydanie uprawnień do kierowania rowerem.

Egzamin na kartę rowerową został przeprowadzony na zasadzie konkursu na najlepszego rowerzystę. Każdy manewr był odpowiednio oceniany, a najlepszymi rowerzystami – czwartoklasistami okazali się:

I miejsce – Julia Pituch

II miejsce – Konrad Morzywołek

III miejsce – Klaudia Zielińska

Wyróżnienia otrzymali: Anna Sztafa, Julia Zegarlińska oraz Sebastian Tomecki.

Cała szóstka otrzymała nagrody ufundowane przez Kellys Cyklokarpaty oraz Sklep rowerowy JM Bike Service Rowery & Serwis w Starym Sączu. Dodatkowo każdy uczeń przystępujący do egzaminu otrzymał drobne wyposażenie rowerowe oraz element odblaskowy.

Nagrody wręczył zaproszony policjant z Wydziału Ruchu Drogowego p. Krzysztof Leśniara oraz pani Dyrektor Wioletta Nowak. Policjant korzystając z okazji spotkania z młodymi rowerzystami przypomniał o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze. Uczulał ich nie tylko na przestrzeganie przepisów, ale też na prawidłowe wyposażenie rowerów i jak ważną rolę, z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze, pełnią elementy odblaskowe. Powinni być w nie wyposażeni wszyscy piesi i rowerzyści, a przede wszystkim dzieci.

Młodym kierowcom jednośladów życzymy szerokiej drogi i bezpiecznych wakacji!

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a