Edukacja, Z ostatniej chwili

Młodzież „Słowackiego” w oczach amerykańskiego pisarza i jego matki

Opublikowano: 22 grudnia, 2016 o 7:37 am   /   przez   /   komentarze (0)

Prawie 50 uczniów z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu uczestniczyło w projekcie literackim w języku angielskim zorganizowanym z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Założenia przedsięwzięcia wsparła emerytowana amerykańska nauczycielka Adele Goldfinger Black oraz jej syn, Steven Black ze Stanów Zjednoczonych, absolwent Harvardu, obecnie autor książek dla dzieci i dorosłych oraz scenariuszy teatralnych. Amerykanie oceniający prace uczniów Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego podkreślają wysoką wartość merytoryczną prezentowanych prac konkursowych: Zaskakuje nas znajomość języka angielskiego jaką wykazali się uczniowie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż nie pisali oni w języku ojczystym. Jako członkowie jury dokładnie przeanalizowaliśmy wszystkie opowiadania, a podjęcie ostatecznej decyzji było niezwykle trudne ze względu na wysoki poziom umiejętności językowych i literackich zaprezentowany przez uczestników.

Zadanie starosądeckich gimnazjalistów polegało na stworzeniu bożonarodzeniowej opowieści w języku angielskim zainspirowanej wybranym fragmentem prozy, który wylosowali podczas warsztatów literackich na zajęciach z języka angielskiego. W rezultacie powstały opowiadania świąteczne o wszechstronnym charakterze. Wielu uczniów odkryło w sobie nieznane wcześniej talenty, a efekt końcowy dał im sporo motywacji i wiary w to, iż są w stanie stworzyć pracę literacką w języku obcym.

Pomysł wykorzystania języków obcych w celu rozbudzania kreatywności i twórczego myślenia wśród młodzieży został wsparty przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które przekazało niespodzianki dla zdobywców nagród literackich.

Ostatecznie przyznane zostały dwa wyróżnienia, które zdobyła Ewa Liana (za pracę poetycką w języku angielskim „Gdybym była płatkiem śniegu…”) oraz Kornelia Panajew z kl. II a, autorka opowiadania o dobroci okazanej drugiemu człowiekowi, jakim był nieoczekiwany gość. Trzecie miejsce przyznane zostało Kindze Majerskiej z kl. IIIa za opowiadanie o utracie i ponownym odnalezieniu sensu życia, a drugie miejsce Katarzynie Rejowskiej z kl. IIa za historię o samotności i potrzebie bliskości. I miejsce otrzymała Melania Zajączek z kl. IIIa za wręcz bajkowe opowiadanie o spełnionych świątecznych marzeniach.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"