Edukacja, Z ostatniej chwili

Niezapomniana edukacyjna przygoda w Warszawie

Opublikowano: 23 maja, 2024 o 7:34 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wiosenna Warszawa, pełna kwitnących na biało i czerwono kasztanowców, zapadła w pamięć uczniom z klas 5a, 5b oraz 6a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, którzy wędrując tymi mniej i bardziej utartymi ścieżkami przez trzy dni przeżywali pełną fascynacji edukacyjną przygodę w stolicy.

Odkrywając stolicę poznali oni ważne miejsca na Trakcie Królewskim, a z przewodnikiem podążyli cmentarnymi alejami po Powązkach Wojskowych, gdzie echa historii były wyraźnie odczuwalne. Pomnik Orląt Polskich poległych w obronie Warszawy w 1920 roku, groby walczących w bitwie warszawskiej, czy też bohaterów powstania styczniowego z 1863 roku, powstania warszawskiego; grób Ludwiki Wawrzyńskiej, o której bohaterstwie pisała Wisława Szymborska, kwatera poświęcona Harcerskiemu Batalionowi Armii Krajowej „Zośka”, pomnik Gloria Victis, jak i ofiar katastrofy smoleńskiej to tylko jedne z wielu ważnych miejsc, do których dotarli młodzi odkrywcy. O polskiej przeszłości, również tej niedawnej, przypominały groby znanych osób m.in. Juliana Tuwima, Zofii Naukowskiej, Zbigniewa Religi, Kamili Skolimowskiej, Kazimierza Górskiego.

Wątki z „Kamieni na szaniec” wplatały się wiele razy w opowiadane przez przewodnika historie podczas warszawskich spacerów. Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, a także wiele atrakcji na Starym Mieście, Pomnik Syreny czy też Pomnik Małego Powstańca kreowały kolejne fragmenty obrazu Warszawy, który powstawał w wyobraźni uczniów z każdym kolejnym odwiedzanym miejscem i wzbogacał tą zapierającą dech w piersiach panoramę Warszawy widzianą z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Obraz ten miał jednak wymiar o wiele głębszy, bo za tym co zapisało w wyobraźni ludzkie oko, kryła się już bogata wiedza o dziedzictwie historycznym i kulturowym, którą uczniowie zdobywali dzięki wciągającym historiom opowiadanym przez przewodnika.

Drugi dzień pobytu w Warszawie rozpoczął się od zwiedzania Stadionu Narodowego. A to był dopiero początek pełnego wrażeń drugiego dnia w stolicy. Uczniowie zwiedzili Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a potem przeżyli równie niesamowite wtorkowe popołudnie! Najpierw czekał na nich bowiem spacer po ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, jednym z najpiękniejszych takich ogrodów dachowych w Europie. Z dachu spacerując w słońcu wśród kwitnących krzewów uczniowie mogli podziwiać imponującą panoramę Warszawy, również z widokiem na Wisłę. Udali się też pod pomnik Syreny nad Wisłą, poznali fascynujący świat eksperymentów w Centrum Nauki Kopernik, a na koniec w Planetarium wyruszyli w rejs po niebie poświęcony gwiazdozbiorom.

Trzeci dzień w Warszawie uczniowie rozpoczynają od Zamku Królewskiego, a stamtąd uliczką Starego Miasta docierają do Archikatedry Warszawskiej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się grób i relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego, a potem udają się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy. Po wyjściu z sanktuarium mają możliwość spojrzenia na Warszawę tak, jak patrzył na nią kiedyś malarz Jan Matejko podczas tworzenia słynnego obrazu „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Uczniowie spędzili również niesamowite chwile podczas spaceru po Łazienkach Królewskich, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta; zwiedzili Pałac na Wyspie, gdzie mieli możliwość zobaczenia na wystawie czasowej kopii Konstytucji 3 maja z 1971 roku. Podczas spaceru zobaczyli też pomnik Fryderyka Chopina i Starą Oranżerię w Łazienkach Królewskich; a także Pałac Myślewicki, przed którym dumie spacerował paw. A na koniec uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych „Wizyta u króla” w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie i odwiedzili skąpane w słońcu i pełne kwiatów ogrody pałacowe.

I choć trzydniowa edukacyjna przygoda w Warszawie dobiegła już końca, każdy z 47 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu opuścił stolicę z bagażem pełnym wiedzy o Polsce i wrażeń, które na długo pozostawią ślad w pamięci młodych ludzi. Podczas poznawania stoliy młodym odkrywcom towarzyszyli wychowawcy klas Monika Turek-Pelc, Małgorzata Wąchała i Beata Damasiewicz oraz Siostra Alicja Elżbieta Zielińska i Maciej Rejowski.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"