Edukacja

„Odblaski to bezpieczeństwo, bezpieczeństwo to życie” – zajęcia dla nauczycieli Sekcji Emerytów ZNP

Opublikowano: Październik 20, 2019 o 7:21 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W ramach akcji „Odblaskowa szkoła” 17 października 2019r. uczniowie klasy 5 i 8 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego przeprowadzili zajęcia dla nauczycieli z Sekcji Emerytów ZNP. Dotyczyły one bezpieczeństwa osób starszych poruszających się po zmroku. Seniorzy obejrzeli prezentację pt. „Noś odblaski”, w trakcie której został wyświetlony film o potrąceniu pieszego przez samochód. Osoba poruszała się po drodze po zmierzchu i była ubrana w ciemny strój, nie posiadała elementów odblaskowych i nie była dostatecznie widziana przez kierującego pojazdem.

W dalszej części spotkania uczniowie (Zuzanna Zaremba, Klaudia Kuziel i Antoni Janczura) przestawili informacje zawarte na plakatach na temat noszenia odblasków po zmierzchu przez uczestników ruchu drogowego, drogi hamowania pojazdu, widoczności pieszego z odblaskami i bez odblasków. Zwrócili szczególną uwagę na konieczność noszenia odblasków przez pieszych po zmroku. Jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, to kierowca zobaczy go kilkadziesiąt metrów wcześniej i zdąży spokojnie wyhamować. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – reanimacja krążeniowo-oddechowa. Przeprowadzona została w następującej kolejności: ocena bezpieczeństwa, sprawdzenie przytomności, wołanie o pomoc, sprawdzenie oddechu, ucisk klatki piersiowej i wdechy ratownicze.  Podczas pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej przedstawiono działanie defibrylatora zewnętrznego AED.

Podsumowaniem zajęć było rozwiązanie krzyżówki dotyczącej bezpieczeństwa pieszych. Najbardziej aktywni seniorzy otrzymali koszulki odblaskowe a wszyscy opaski odblaskowe.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a