Edukacja

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków w „Dwójce”

Opublikowano: Październik 25, 2019 o 6:57 am   /   przez   /   komentarze (0)

Październik to od wielu już lat Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jest to czas, w którym biblioteki szkolne w sposób szczególny podkreślają rangę książki i konieczności czytania, zwłaszcza wśród najmłodszych. Jedną z form propagowania czytelnictwa było przystąpienie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu – do projektu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” , związanego z organizacją Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Szczególnej ocenie podlegało Magiczne Drzewo Słodziaków wykonane przez uczniów przy pomocy wychowawców klas młodszych. „Leśna, biblioteczna polana” z pięknym, rozłożystym drzewem mieniącym się kolorowymi, jesiennymi liśćmi, a także szyszki, kasztany, żołędzie, najprawdziwsze pniaczki stanowiły oryginalną dekorację i zapraszały uczniów klas pierwszych i drugich do udziału w obchodach Dnia Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. Najpiękniej czytające dzieci  uzyskiwały tytuł Mistrza Głośnego Czytania potwierdzony pamiątkowym dyplomem. Wszystkie dzieci pod magicznym drzewem zbierały zdrowe jabłuszka na drugie śniadanie i słodkości – lizaczki z wizerunkiem słodziaka oraz zakładki do książek.

17 października 2019 roku na „słodziakową”  polanę organizatorzy zaprosili najstarszą grupę przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Pszczółka Maja”. Wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej nr 2 bardzo „utrudniły” przedszkolakom  dotarcie do celu czyli do biblioteki szkolnej. Zostawiane między innymi: w parku przy fontannie, w donicy z iglakiem przy Szkole Muzycznej zadania, znaki i tajemnicze listy wskazywały drogę, a jednocześnie dostarczyły najmłodszym dodatkowych emocji. Były ważnym elementem ćwiczącym uwagę, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Atrakcyjnym zakończeniem podchodów było pokonanie „słodziakowej przeszkody”, otwarcie bramy i dotarcie do miejsca, skąd dobiegały dźwięki muzyki czyli do biblioteki – na polankę pod Magiczne Drzewo. Tu czekały na przedszkolaków zagadki na temat jesieni, fragmenty książki „Gang Słodziaków – przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” i najważniejsze konkurs głośnego czytania. Przedszkolaki kolejny raz udowodniły, że czytanie książek to dla nich sprawa bardzo ważna. Mimo lekkiego stresu, losowały przygotowane fragmenty książki i pięknie je odczytywały. Mistrzami Głośnego Czytania zostali: Justyna Tokarczyk i Artur Zańko. Mamy nadzieję, że wszelkie akcje, w których bohaterką jest książka, przyczynią się do budowania nawyku codziennego czytania u najmłodszych i zaowocują ich dużą aktywnością czytelniczą w przyszłości.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a