Edukacja

Ogólnopolski Dzień Krajobrazu z udziałem „Dwójki”

Opublikowano: 19 listopada, 2020 o 8:53 am   /   przez   /   komentarze (0)

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Dnia Krajobrazu już za nami. Było to wydarzenie wyjątkowe, które w sposób szczególny koncertowało się na „Drzewie w krajobrazie”. Inicjatorem była Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ), która w 2016 roku po raz pierwszy ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. Dzień ten został wybrany celowo, ponieważ to właśnie wtedy – w 2000 roku sporządzona została Europejska Konwencja Krajobrazowa. Z kolei w 2017 roku Rada Europy oficjalnie ogłosiła 20 października Międzynarodowym Dniem Krajobrazu.

W akcję Ogólnopolskiego Dnia Krajobrazu włączyli się uczniowie klasy 6b ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu wraz z wychowawczynią Anetą Mamalą. 

W ramach tej pięknej inicjatywy uczniowie wzięli udział w warsztatach ecoprint, które poprowadziła artystka i malarka p. Agata Kuś. Materiał do wykorzystania każdy uczestnik pozyskał sam. Potem uruchomili tylko swoją wyobraźnię. Eco-printing to technika druku kontaktowego wykorzystująca właściwości barwiące roślin. Stosuje się ją do trwałego zdobienia tkanin, skór i papieru. Odbicia liści i kwiatów dają niepowtarzalne efekty zaklęte w botaniczny ślad natury. Uczniowie włączyli się się w nurt zrównoważonego życia przez powtórne użycie niechcianych ubrań i tkanin, całkowite unikanie szkodliwych substancji chemicznych, nieprodukowanie odpadów oraz zastosowanie roślin jako medium barwiącego.

Dodatkowo uczniowie zaangażowali się sadzenie lasu. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Stary Sącz i nadleśniczego Pawła Szczygła do uczniów trafiły sadzonki lipy i jodły. Uczniowie zabrali je do domu i posadzili w ogrodzie. Małe sadzonki to początek ich przygody. Wyrosną z nich drzewa, które w ciągu swojego życia zapewnią tlen, oczyszczą powietrze i złagodzą zmiany klimatu oraz staną się siedliskiem wielu organizmów a w przyszłości drewno z nich powstałe może stworzyć komuś dom. Tym samym uczniowie włączyli się w ogólnopolską akcję #sadziMY, którą oficjalnie zainaugurowali jej pomysłodawcy – Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

-Drzewa stanowią element naszego codziennego krajobrazu. I choć nieustannie nam towarzyszą, to rzadko zwracamy uwagę na fakt, jak wiele istotnych funkcji pełnią. Nie bez powodu – dbałość o drzewa to równocześnie troska o nasze zdrowie. Mają one ogromny wpływ na nasze życie, dlatego pielęgnowanie ich obecności w krajobrazie stanowi element wspólnej odpowiedzialności -mówi Aneta Mamala, nauczyciel biologii.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a