Edukacja

Olszana. „Nie daj się wciągnąć w sieć!”

Opublikowano: Luty 10, 2018 o 12:18 pm   /   przez   /   komentarze (0)

9 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Działania podejmowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem „Tworzymy kulturę w sieci!”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznych zachowań w Internecie.

Szkolne obchody DBI jak co roku, były realizowane pod opieką pani Ewy Mrówki.

Przygotowane zostały tematyczne gazetki, na których zamieszczono materiały dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci.

Na zajęciach komputerowych w klasach IV –VII odbyły się pogadanki, scenki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy w oparciu o scenariusze DBI. W klasach wykorzystano materiały edukacyjne „Owce w sieci”. Dzieci klas czwartych z nauczycielem informatyki  zaprojektowały i wykonały plakaty przedstawiające historię powstania Internetu, dobre i złe strony korzystania z sieci, a także plakat promujący tegoroczny DBI.

Klasy starsze tworzyły prezentacje multimedialne promujące zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a w dniu 08.02.2018r. uczniowie klasy siódmej i czwartej zaprezentowali przedstawienie pt.: „Martwy przedmiot (komputer) ciekawszy od człowieka?”

Treść przedstawienia ukazywała wpływ Internetu na młodego człowieka, sposób postrzegania świata oraz zagrożenia płynące z nadmiernego korzystania z mediów. Wychowankowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, samodzielnie wykonali rekwizyty i stroje.

Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Pod koniec zajęć dyskutowali z rówieśnikami oraz nauczycielem prowadzącym, dzielili się swoimi doświadczeniami i wyciągali wnioski.

W trosce o bezpieczeństwo udostępniono dzieciom adresy  stron internetowych, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.bezpiecznyinternet.pl.

mgr Ewa Mrówka

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a