Edukacja

OSP Barcice prowadzi akcję edukacyjną dla Gimnazjalistów

Opublikowano: 19 marca, 2015 o 3:10 pm   /   przez   /   komentarze (0)

OSP Barcice rozpoczęło cykl spotkań edukacyjnych z młodzieżą. Dzisiaj odbyło się pierwsze zebranie w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych z Gimnazjum z Barcic. Cykl spotkań to inicjatywa Radnego Starego Sącza Kazimierza Barana oraz Prezesa Jednostki -Bogdana Kaczora. 

Ochotnicza Straż Pożarna to formacja, która dba o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów – przy wypadkach, pożarach, zalaniach czy wszelkich innych niedogodnościach. Ma też inną misję: szkolenie następców.

Celem dzisiejszego spotkania jest przede wszystkim szkolenie przeciwpożarowe – powiedział nam Kazimierz Baranpragniemy uczulić młodzież na zagrożenia przeciwpożarowe, aby ten bezsensowny zwyczaj wypalania traw zniknął.  Chcemy także pokazać jak wygląda praca w Straży Pożarnej i zachęcić młodzież do wstąpienia w nasze szeregi.

Pragniemy kontynuować tę chlubną tradycję naszej jednostki i  szkolić naszych następców, gdyż nie od dziś wiadomo że służba w Straży Pożarnej jest wielkim zaszczytem -podsumował Kazimierz Baran, który prowadzi zapisy do młodzieżowej drużyny pożarniczej i każdy może wstąpić w jej szeregi.

W ostatnim czasie Strażacy borykają się z plagą podpaleń traw i nieużytków. Tylko 17 marca Państwowa Straż Pożarna z Nowego Sącza zarejestrowała aż 24 pożary w ciągu doby.

Codziennie jeździmy do podpaleńpowiedział nam Prezes Bogdan Kaczorwczoraj tylko była przerwa, a tak to mamy kilka wyjazdów dziennie. W większości są to pożary traw w Popowicach. To tam najczęściej prowadzimy swoje działania. Dlatego też pragniemy zaapelować o zachowanie rozsądku i zaprzestanie tego procederu! Wyjeżdżając na akcje ponosimy przede wszystkim koszty związane z paliwem i ze sprzętem. W dodatku do pożarów traw wyjeżdżają samochody ratownicze, a tymczasem mogą być one potrzebne do innych zdarzeń, w tym wypadków drogowych.

Dzisiejsza akcja ma także na celu pokazanie młodzieży jak działamy i zachęcenie ich do współpracy –podsumował Prezes.

Misją Jednostki stało się więc szkolenie młodych ochotników, gotowych nieść pomoc bliźniemu. W OSP Barcice mamy 28 strażaków, w tym 24 czynnych oraz 3 druhny, które są przeszkolone i biorą udział w akcjach ratowniczych –powiedział Prezes.

W ostatnim czasie OSP Barcice została włączona do Ratownictwa Medycznego dlatego też Strażacy-ochotnicy zaprezentowali nowy sprzęt jaki jednostka otrzymała. Na stanie znajdują się także 3 samochody w tym samochód lekki, ratowniczo-rozpoznawczy ze Stanów Zjednoczonych.

Staramy się o dofinansowanie i zakup nowej hydrauliki drogowej, gdyż ostatnia akcja ratownicza w Rytrze, gdzie doszło do czołowego zderzenia, pokazała, że nasz sprzęt wymaga już wymiany -powiedział nam Prezes Bogdan Kaczor –te nożyce do cięcia karoserii mają uścisk 35 ton a my potrzebujemy kupić przynajmniej na 90 ton. To jedyny brakujący element jeśli chodzi o wyposażenie naszej jednostki –podsumował Prezes Bogdan Kaczor.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"