Edukacja, Z ostatniej chwili

Patriotycznie w Gimnazjum „Słowackiego”

Opublikowano: 18 listopada, 2016 o 10:22 pm   /   przez   /   komentarze (0)

10.11.2016 roku w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu uczczono 98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości okolicznościową akademią, przygotowaną przez młodzież kl.3b pod opieką pań: A. Kurowskiej, T. Tokarczyk, M. Turek – Pelc, M. Wąchały.

Młodzi artyści zaprezentowali bardzo oryginalne przedstawienie, które miało na celu wyeksponowanie przeszłości, ale też pokazanie „braków” w patriotycznej edukacji współczesnego nastolatka, który nonszalancko odpowiada zmartwionej nauczycielce: „O, Boże, proszę pani, a po co to nam? Jesteśmy w Europie, nowe porządki, euro, Europa bez granic, to po co to trucie?”.

Rzecz dzieje się w muzeum historycznym, wchodzą młodzi ludzie z nauczycielką i z pewnością nie przestrzegają zasad obowiązujących w takim miejscu. Nad niesforną grupą próbuje też zapanować przewodniczka, zadając różne pytania, ale i ona rezygnuje, widząc brak zainteresowania u swoich słuchaczy. Kiedy sytuacja wymyka się zupełnie spod kontroli, zbulwersowana dama, pan Leopold z żoną tracą cierpliwość i schodzą z portretów. Mężczyzna ostro zwraca się do młodych: „Przeszłość niepotrzebna! A czy wy wiecie, że gdyby nie ta niepotrzebna przeszłość, to dzisiaj nie byłoby was w Europie, bo i Polski by nie było. Nie jednoczylibyście się, bo tu nie byłoby naszego kraju! A jest dzięki przeszłości” Jeszcze przed chwilą rozwrzeszczana grupa spokojnie siada, a na scenie zaczynają się pojawiać różne postaci i rozpoczyna się „lekcja historii”; rozbiory, abdykacja króla, powstania, I wojna światowa i 11 listopada 1918 roku. Na zakończenie słychać wzruszającą piosenkę „Jest taki kraj”, a zwiedzający, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, spokojni i wyciszeni, opuszczają muzeum.

Bogata scenografia, właściwie dobrane utwory muzyczne, wzruszające piosenki w profesjonalnym wykonaniu gimnazjalistek: A. Kożuch i P. Suflity – wszystko to sprawiło, że widzowie byli naprawdę zachwyceni i podziękowali swoim kolegom gromkimi brawami. Po tym wzruszającym spotkaniu nasuwa się wiele refleksji, ale jedna jest szczególna, bo dotyczy nas – ludzi dorosłych, nauczycieli, pedagogów i rodziców. Nie pozwólmy młodym ludziom zatracić się w kuszących propozycjach współczesności, ale uczmy szacunku do przeszłości, która jest świadectwem naszej narodowej tożsamości, a wtedy słowa – motto – czwartkowej uroczystości: „To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”, nie będą wyłącznie dodatkowym, barwnym rekwizytem.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"