Edukacja, Z ostatniej chwili

Pielgrzymka Wolontariatu z Przysietnicy do Rzymu

Opublikowano: 20 czerwca, 2018 o 6:55 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniach od 9 do 14 czerwca 2018 roku grupą 22 osób: 20 Wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy wraz z panią Zofią Magdaleną Cieślewicz (opiekunem Wolontariatu)  i siostrą Anna Śliwą udaliśmy się w niezwykłą podróż do Włoch. Nasza wyprawa była owocem całorocznego zaangażowania w pracę na rzecz niesienia pomocy potrzebującym, poprzez realizację projektu Małopolskiego „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”, który w obecnym roku nosił w naszej szkole tytuł „Na skrzydłach anioła”. 

Tegoroczny projekt skierowaliśmy zasadniczo do trzech grup społecznych:

  • dzieci i młodzieży z naszego środowiska lokalnego oraz spoza niego, w tym: upośledzonych umysłowo i niepełnosprawnych fizycznie, wychowujących się w rodzinach: wielodzietnych, dysfunkcyjnych, borykających się z problemem ubóstwa lub dotkniętych trudnymi sytuacjami losowymi półsierot i sierot przebywających w Domu Dziecka,
  • osób podeszłych w latach – samotnych, schorowanych, żyjących obok nas, w naszym środowisku lokalnym oraz mieszkających w Domu Spokojnej Starości w Klęczanach i przebywających w Sądeckim Hospicjum,
  • ubogich świata, zwłaszcza mieszkańców krajów misyjnych Afryki, Syrii, Meksyku jak również Polonii na Ukrainie.

We wspomnianym projekcie nasz Wolontariat uczestniczył już po raz czwarty, za każdym razem starając się jak najlepiej wypełnić przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II o miłości miłosiernej względem potrzebujących.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież gimnazjalna realizująca projekt:

  • pogłębiła wiedzę dotyczącą nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II o niesieniu pomocy ubogich i potrzebujących.
  • bardziej uwrażliwiła się na potrzeby innych, zwłaszcza ubogich i cierpiących.
  • częściej podejmowała próby wychodzenia z własnego egoizmu, by czynić dobro ludziom będącym w potrzebie.
  • stawała się bardziej kreatywna w działaniu na rzecz dzieci, samotnych oraz ubogich świata.
  • krzewiła idee wolontariatu w środowisku szkolnym i poza szkolnym.
  • odkrywała radość pomagania, bezinteresownego dzielenia się sobą, swoim czasem i talentami.
  • mogła odczuć, że ma realny wpływ na zmianę świata na lepsze.
  • dostrzegła niezwykłą wartości pomagania innym i dzięki temu uczestniczyła w kształtowaniu własnego charakteru.

Również adresaci działań – dzięki projektowi mogli:

  • doświadczyć, że wokół nich są ludzie chętni do pomocy, otwarci i życzliwi.
  • dostrzec, że nie są sami ze swoimi problemami, zmartwieniami.
  • doświadczyli rzeczywistych gestów dobroci, czułości i troski: materialnego i psychicznego wsparcia.

Organizatorem naszej pielgrzymki był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II z Krakowa. W kosztach partycypował ponadto Urząd Marszałkowski, a kuratelę sprawowało Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Podczas pierwszego dnia pobytu we Włoszech mogliśmy podziwiać wspaniałe zabytki Asyżu, w tym Bazylikę św. Klary, dom rodzinny św. Franciszka, Bazylikę św. Franciszka z Asyżu oraz Bazylikę Najświętszej Marii Panny od Aniołów.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy muzea watykańskie, kaplicę Sykstyńską gdzie wybierani są kolejni następcy Piotra  Apostoła i Bazylikę św. Piotra. Był to dla nas wzruszający czas spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II – modlitwy i zadumy przy jego grobie. U grobu Świętego Piotra zetknęliśmy się z korzeniami chrześcijaństwa. podziwialiśmy piękno i rozmiary Bazyliki oraz obejrzeliśmy wnętrze jej kopuły i panoramę Rzymu z tarasu widokowego.

Kolejnego dnia podziwialiśmy zabytki Wiecznego Miasta: Forum Romanum, czyli tradycyjny starożytny rynek, na którym skupiało się życie polityczne i gospodarcze starożytnego Rzymu. Koloseum, które dzięki charakterystycznemu kształtowi jest rozpoznawalne w całym świecie. Hiszpańskie Schody, uznawane za najdłuższe i najszersze w Europie, przyciągające zarówno turystów z całego świata jak i zakochanych, nowożeńców czy modelki prezentujące nowe trendy mody. Zwiedziliśmy również Panteon – starożytną świątynię zlokalizowaną na Polu Marsowym.  Z bardziej współczesnych zabytków zobaczyliśmy Fontannę di Trevi, monumentalną XVIII-wieczną konstrukcję o wymiarach 20×26 metrów z łukiem triumfalnym w centrum i licznymi figurami, do której wrzucaliśmy monety, aby wesprzeć potrzebujących (gdyż miasto czyszcząc raz do roku fontannę wyławia wszystkie pieniądze i przeznacza je na cele dobroczynne) i jednocześnie mając nadzieję, że kiedyś tam jeszcze powrócimy.

Następnego dnia z niecierpliwością oczekiwaliśmy największego dla nas wydarzenia – spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Wczesnym rankiem udaliśmy się do Rzymu (mieszkaliśmy bowiem nie w samym Rzymie lecz w odległości ok. 50 km od Wiecznego Miasta), aby zająć miejsce przy drodze przejazdu Papieża. Nasze usytuowanie na placu Św. Piotra było podwójnie szczęśliwe. Po pierwsze staliśmy przy płycie upamiętniającej miejsce zamachu na życie naszego ojca Świętego Jana Pawła II, a po drugie Papież Franciszek przejechał blisko obok nas – prawie na wyciągnięcie dłoni. Uczestnicząc w audiencji generalnej słuchaliśmy rozważania papieskiego tłumaczonego na wiele języków. Na koniec Papież Franciszek pobłogosławił nas i naszych bliskich. Przywozimy to błogosławieństwo do naszych rodzin i naszej ukochanej Małej Ojczyzny – Sądecczyzny.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mieliśmy tę wielką radość bycia we Włoszech i w Rzymie – mieście, do którego, jak mówi przysłowie, prowadzą wszystkie drogi.

Zofia Magdalena Cieślewicz

opiekun Wolontariatu

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"