Edukacja, Z ostatniej chwili

Podegrodzie. Tablice upamiętniające poległych żołnierzy trafiły do gimnazjum

Opublikowano: 1 czerwca, 2017 o 3:21 pm   /   przez   /   komentarze (3)

18 maja 2017 roku w Gimnazjum im. św.Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu odbyła się patriotyczna uroczystość z okazji przekazania  szkole na wniosek Rady Rodziców zdjęć tablic upamiętniających poległych w latach 1918 – 1920 żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Tablice przed 1939 rokiem były umieszczone na Zamku w Nowym Sączu.

Wydarzenie to zainaugurowało na Sądecczyźnie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowane na rok 2018. Tablice zostały przekazane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” . Oryginalne zdjęcia tablic zachowaly się w rodzinie Kurzejów ze Starego Sącza. Warto dodać że w Podegrodziu na rodzinnej działce św Stanisława Paczyńskiego w 1934 roku powstał pomnik na którym umieszczona jest tablica z napisem Kapelan Wojsk Króla Jana Sobieskiego.

Uroczystość Rozpoczęła się od Mszy Św. w kościele parafialnym w Podegrodziu, której przewodniczył ks. proboszcz Józef Wałaszek, dziekan dekanatu starosądeckiego. Następnie delegacje Szkoły i stowarzyszenia złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Ojca Stanisława Papczyńskiego. Wykład pt ,,Droga do wolności” przedstawiający rys historyczny o naszej drodze do wolności wygłosił emerytowany starszy kustosz archiwum Państwowego w Nowym Sączu pan Tadeusz Duda pochodzący ze Starego Sącza.

 –Jako przedstawiciel Stowarzyszenia Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej mam przyjemność oficjalnie przekazać na prośbę Rady Rodziców pamiątkowe zdjęcia Tablic pamięci poległych  oficerów i żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości przyczyniali się do utrwalenia Państwa Polskiego, zwłaszcza w bitwie z Bolszewikami w 1920 roku -mówił do zgromadzonych prezes Stowarzyszenia Marek Uszko – Ktoś patrząc dziś na te zdjęcia,  mógłby powiedzieć iż nie przedstawiają żadnej wartości – lecz ich wartością jest pamięć o tych naszych bohaterach którzy niejednokrotnie oddali życie za wolna Polskę. W latach trzydziestych znajdowały się na murach sądeckiego zamku, miejsce w którym spotykali się przedstawiciele I Pułku Strzelców podhalańskich ze społeczeństwem. Przekazując te tablice chcemy by stały się one inspiracją do pamięci o naszych lokalnych bohaterach bo przecież rekrutami I PSP byli przede wszystkim mieszkańcy powiatów Sądeckiego, Nowotarskiego, Gorlickiego i Limanowskiego, dlatego niemal w każdym domu znajdziemy dokumenty, relacje ludzi uczestniczących w I wojnie światowej oraz walkach z bolszewikami w 1920 roku. Współpraca z naszą gminą i pomoc materialna Wojska najbardziej była widoczna przy budowie trzech domów po powodzi w 1934 r  na osiedlu na Wodą w Podegrodziu zwanym Jadwiśin od Imienia Żony pułkownika Aleksandrowicza dowódcy I PSP w latach 1934-1938. Tablice te były częścią wystawy którą zorganizowaliśmy dwa lata temu pod zamkiem w Nowym Sączu. Zamysłem naszym jest by uzupełnić te zdjęcia o księgę pamiątkową w której zamieszczane były by relacje rodzinne z tamtego czasu by mieszkańcy wpisywali do księgi pamięci te wydarzenia które są w rodzinach u sąsiadów czy instytucjach by obraz udziału mieszkańców w odzyskaniu niepodległości Polski  można powiedzieć całkowicie zapomnianych w 100 rocznicę był pełniejszy by dzięki wam nie zapomniano o naszych bohaterach.

 

Komentarze

Komentarze (3)

  • 2 czerwca, 2017 o 7:54 am rex

    Wreszcie coś innego niż uwielbienie i wybielanie wyklętych .

  • 2 czerwca, 2017 o 10:35 am prawy

    Komuszku zal Ci wysokiej emeryturki nie??

  • 4 czerwca, 2017 o 10:44 am LGD

    Do REX
    Pamięć o wyklętych

    https://www.youtube.com/watch?v=svS-l8Myl28

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"