Edukacja

Popowice. „Pierwsze czytanki dla…”

Opublikowano: 10 listopada, 2019 o 9:28 am   /   przez   /   komentarze (0)

8 listopada br. w Szkole Podstawowej w Popowicach uczniowie klasy pierwszej otrzymali książki: “Pierwsze czytanki dla…”. Książki zostały przekazane przez Instytut Książki w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”. Program o wartości 19 mln zł jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Celem programu „Mała książka – wielki człowiek” jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w  Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Jest to możliwe m.in. dzięki prowadzonemu przez Instytut Książki – Priorytetowi 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na jego realizację z budżetu państwa przeznaczono 170 mln zł, które pozwoliły na budowę, remont lub wyposażenie ponad 220 obiektów bibliotecznych.

„Czytający rodzice to czytające dzieci”

– Te działania mają charakter kompleksowy i są niezbędne do tego, by w obszarze czytelnictwa w  Polsce zaszły nie tylko zmiany znaczące, ale przede wszystkim trwałe  – mówi prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podkreśla, że tym, co nadaje projektowi szczególne znaczenie, jest skierowanie go do najmłodszej grupy Polaków – dzieci już od pierwszych chwil ich życia aż do wieku szkolnego, a także jego ciągły charakter.

– Niezwykle istotny jest fakt, że nie jest to działanie jednorazowe. Podstawowym walorem projektu jest jego wieloetapowość i stałe wsparcie rozwoju czytelniczego dziecka od narodzin, przez okres przedszkolny, aż do pierwszych lat edukacji szkolnej, kiedy to młody czytelnik trafia – możemy mieć nadzieję, że już na stałe – do kultury czytelniczej. Książeczki, dopasowane do danego etapu,  świetnie zilustrowane, „rosną” wraz z małym czytelnikiem i pomagają mu nie tylko rozwijać kompetencje czytelnicze, ale i zapoznawać się kolejno z najważniejszymi środowiskami i przestrzeniami książki: domem, biblioteką i szkołą – mówi minister kultury.

Prof. Piotr Gliński zwraca uwagę, że program „Mała książka – wielki człowiek” uczy nowe pokolenie Polaków, że czas spędzony z książką to czas ciekawy, wartościowy, że to świetna forma jego spędzania. Jednocześnie angażuje we wspólne czytanie rodziców, dziadków czy starsze rodzeństwo. Poza oczywistymi korzyściami z tej formy wspólnego spędzania czasu, budowaniem bliskości i więzi rodzinnej, międzypokoleniowej, wspólne czytanie już od pierwszych dni życia dziecka ma też ważny walor edukacyjny.

– Badania zarówno rodzime, prowadzone przez Bibliotekę Narodową, jak i światowe, od lat wskazują jednoznacznie: czytający rodzice to czytające dzieci – mówi prof. Piotr Gliński.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"