Edukacja

Powstaje „Sądecka sieć AED”. Niezwykła INICJATYWA uczniów starosądeckiego liceum!

Opublikowano: 28 marca, 2024 o 3:17 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Takiego obrotu sprawy raczej nikt nie spodziewał się. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu ogłosili w internecie zbiórkę na przenośny defibrylator AED. Koszt urządzenia to około 8 tysięcy złotych. Kwotę udało się zebrać zaledwie w trzy dni! Pierwszy, ogólnodostępny defibrylator już zamontowano na budynku szkoły. Uczniowie poszli jednak o krok dalej. Powstał projekt „Sądecka sieć AED”.

Za tą piękną inicjatywą uczniów podążają kolejne placówki. W taki sposób pomysł uczniów przerodził się w piękny projekt linii życia. Drugie takie, ogólnodostępne urządzenie zamontowano w Starym Sączu a trzecie w Przydonicy. –Budujemy sieć AED na Sądecczyźnie -mówi Aneta Mamala, koordynatorka akcji –wkrótce opublikujemy mapę na której umieścimy lokalizację publicznych AED. To bardzo potrzebna inicjatywa.

Inicjatywa uczniów starosądeckiego liceum okazała się strzałem w dziesiątkę. Postanowiliśmy, że dołączymy do projektu i zakupimy AED mówi dyrektor SP2 w Starym Sączu, pani Wioletta Nowak.

Na budynku właśnie tej szkoły przy ulicy Daszyńskiego zamontowano drugi (!) ogólnodostępny defibrylator w Starym Sączu. -Pieniądze pozyskaliśmy z nagrody „Odblaskowa szkoła”. Niewielką kwotę dołożyła Rada Rodzicówdodaje dyrektor Wioleta Nowak -jesteśmy dumni, że takie urządzenie ratujące życie, może być w naszej placówce.

To jednak nie koniec. O projekcie uczniów starosądeckiego liceum dowiedziała się także sołtyska Przydonicy, pani Iwona Basta, która postanowiła dołączyć do akcji.

– To jest pierwszy defibrylator w naszej gminie mówi pani Iwona Basta, sołtys Przydonicypomysł zrodził się kiedy zobaczyłam projekt uczniów starosądeckiego liceum. Jestem sołtysem wsi, prezesem i założycielem stowarzyszenia Przydonica Wspólna Sprawa, więc pomyślałam dlaczego my nie możemy mieć takiego urządzenia? Machina ruszyła. Zorganizowaliśmy świąteczny kiermasz, żeby pozyskać środki. Defibrylator w dniu dzisiejszym został zamontowany na remizie OSP w Przydonicy. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w to piękne dzieło. Członkom Stowarzyszenia oraz seniorom za kilkutygodniową pracę przy tworzeniu ozdób świątecznych oraz palmy. Dziękujemy również Stowarzyszeniu Złoty Orkisz za dołączenie do akcji i upieczenie pysznych ciast. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem, wszystkie ozdoby , ciasta, chleby zostały w rekordowym tempie sprzedane. Podczas kiermaszu uzbieraliśmy prawie 6 tys zł. Jeden nasz mieszkaniec dołożył brakującą sumę 3 tysięcy zł, za co z całego serca dziękujemy. Z tego miejsca dziękujemy inicjatorom pomysłu, uczniom starosądeckiego liceum i pani Anecie Mamali.

Projekt „Sądecka sieć AED”, który zrodził się w starosądeckim liceum zakłada powstanie w Powiecie Nowosądeckim sieci urządzeń AED – automatycznych defibrylatorów zewnętrznych ratujących życie w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia.

W planach uczniów są także szkolenia z obsługi tego typu urządzeń oraz publikacja mapy z ich lokalizacją.
Mamy nadzieję, że kolejne szkoły i instytucje dołączą do projektu i powstanie prawdziwa SIEĆ ratująca ludzkie życie.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"