Edukacja, Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Projekt Zielony Junior w Starym Sączu! Oni reprezentowali Polskę…

Opublikowano: Październik 4, 2017 o 7:27 am   /   przez   /   komentarze (0)

3 października w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu odbyło się podsumowanie międzynarodowego projektu  „Zielony Junior” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS+. Wszystkich gości powitał Marian Potoniec, komendant 6-34 HP Stary Sącz.

Projekt miał charakter ekologiczno-integrujący, którego głównym punktem odniesienia było zaprezentowanie przez młodzież pozytywnego i negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko naturalne w państwach, które reprezentują. W projekcie wzięły udział cztery 8-osobowe grupy młodzieży z Polski, Ukrainy, Czech i Rosji, w sumie 32 beneficjentów. Polskę reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu i Łącku.

8-osobowa grupa wykonała prezentacje multimedialne, plakaty i filmy, które przybliżyły gościom z zagranicy charakterystykę i działalność OHP, Polski, regionu Małopolski oraz  oddziaływania człowieka na środowisko naturalne.  Projektowi towarzyszyły warsztaty z pierwszej pomocy, wycieczki krajoznawcze, zajęcia z antyterrorystą, panele dyskusyjne, „narodowe” gotowanie i konkursy taneczne.

Nad wszystkim czuwał pomysłodawca projektu Leszek Olech, pracownik Regionalnego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy w Nowym Sączu.

W spotkaniu, który miał charakter podsumowujący uczestniczyli: Jacek Lelek  -Burmistrz Starego Sącza, Jan Dziedzina -Wójt Gminy Łącko, Krzysztof Świerczek -Wojewódzki Komendant OHP, Dariusz Leśniak -Kurator Oświaty Delegatury w Nowym Sączu, Angelika Duda – Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, Paweł Szczygieł -Nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz, Krzysztof Pawlak -Komendant Policji w Starym Sączu, Andrzej Maciuszek -W-ce Prezes Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Leszek Olech -CEiPM Nowy Sącz i Mieczysław Szewczyk -wychowawca 6-34 HP Stary Sącz.

Naszą dodatkową ofertą dla młodzieży oprócz kształcenia ustawicznego są takie właśnie projektymówił Krzysztof Świerczek -Wojewódzki Komendant OHP – to wspaniała forma nagrody dla tych którzy są aktywni i w swoim zachowaniu i kształceniu się wyróżniają. Stary Sącz to jedyne miejsce w Małopolsce gdzie ten projekt był realizowany. Cieszę się, bo Stary Sącz ma bardzo dobry klimat dla naszej organizacji.

Bardzo serdecznie gratuluje. Jestem pod ogromnym wrażeniem -mówił burmistrz Jacek LelekTaki projekt, to jedna z najlepszych form nauki.  Zaletą międzynarodowych projektów jest łamanie stereotypów o innych nacjach. To gigantyczny krok w budowaniu zrozumienia i pokoju. 

Jeszcze raz serdecznie Wam gratulujęmówił komendant OHP Marian Potoniec, wręczając certyfikaty uczestnictwawspaniale prezentowaliście naszą małą społeczność jaką jest Stary Sącz i Łącko. 

-Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy uczestniczyć w takim projekciemówią jednogłośnie uczniowie –do dzisiaj utrzymujemy bardzo dobre kontakty z rówieśnikami z Czech, Ukrainy i Rosji. Poznaliśmy nowe kultury i język. To niesamowita przygoda. 

Zintegrowaliśmy się i byliśmy jak jedna wielka rodzina. Czas pożegnania to niestety czas smutku i łez. Było naprawdę wspaniale  –mówią Magda i DawidDziękujemy za możliwość wzięcia udziału w takim projekcie. 

-Przekraczamy własne granice, eksplorujemy nieznany grunt, poszerzamy perspektywę, zyskując w zamian bogactwo doświadczenia i inspiracji. I, co najważniejsze, nabieramy apetytu na więcej -podsumowują.

Organizatorami byli; Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Nowym Sączu oraz 6-34 Hufiec Pracy w Stary Sącz, działające przy Małopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Krakowie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a