Edukacja, Z ostatniej chwili

Przyjaźń polsko-węgierska w SP w Gołkowicach

Opublikowano: 19 listopada, 2019 o 7:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

Od 23 do 26 października 2019r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołkowicach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu po raz X gościł węgierskich uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Dunakeszi na Węgrzech. Głównym celem tego działania jest podnoszenie umiejętności komunikacji w j. angielskim przez uczniów oraz poznawanie innych kultur. W tym roku w wymianie brało udział 26 polskich uczniów –   13 z SP w Gołkowicach (kl. VII ,VIII ) i 13 z ZSP w Starym Sączu. Koordynatorki wymiany, p. Elżbieta Deja z SP w Gołkowicach oraz p. Karolina Puścizna i Katarzyna Zaczyk z ZSP w St. Sączu przygotowały bogaty program dla uczestników wymiany. W czwartek 24 października zorganizowany został wyjazd do Krynicy-Zdroju. Pod opieką przewodnika uczestnicy wycieczki, a zwłaszcza nasi węgierscy goście  mogli podziwiać perełkę uzdrowiskową naszego regionu oraz spróbować wód mineralnych. Wieczór uczniowie węgierscy spędzili w domach polskich uczniów kosztując tradycyjne polskie potrawy oraz szlifując język angielski podczas długich konwersacji.

Piątek 25 października rozpoczął się od wyjazdu do Grybowa na Zamek Stara Baśń. Młodzież uczestniczyła w żywej lekcji historii i pogłębiała wiedzę na temat najazdów mongolsko-tatarskich na polską ziemię. Przewodnik wraz z tłumaczem szczegółowo przybliżyli historię łączącą polski i węgierski naród. Do najważniejszych zaliczyli rok 1287, kiedy to przez dwa lata wspólnie Polacy i Królestwo Węgierskie stawiali opór najazdom mongolskim. Uczniowie świetnie się bawili słuchając barwnych opowieści, strzelając z łuku, biorąc udział w turnieju kopistów na koniach (drewnianych), czy przebierając się w stroje z epoki średniowiecza. Na zakończenie pobytu na zamku, w grupach polsko-wegierskich rozwiązywali zagadkę Bolka Gniewnego , założyciela grodu we wczesnym średniowieczu.

Po południu zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Burmistrzem Starego Sącza Panem Jackiem Lelkiem. Młodzież została zapoznana z atrakcjami turystycznymi Starego Sącza z perspektywy rowerzysty poruszającego się po lokalnych ścieżkach. Burmistrz podkreślił znaczenie współpracy Starego Sącza z węgierskim miastem Dunakeszi, która m.in. owocuje od 10 lat stworzeniem więzi między szkołami w postaci wymiany językowej uczniów. Zwrócił też uwagę na genezę przyjaźni polsko-wegierskiej, nawiązując do postaci księżnej Kingi, która w sposób szczególny łączy obydwa narody. Na koniec wizyty w urzędzie uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety.

Późne piątkowe popołudnie obfitowało w kolejne atrakcje. Młodzież z ZSP w St. Sączu przedstawiła swoim węgierskim przyjaciołom prezentację o „Typowych polskich daniach” połączoną z degustacją posiłków. Uczniowie z Gołkowic przygotowali „Farewell Ceremony”, czyli oficjalne pożegnanie węgierskich gości, natomiast wieczór spędzili na wspólnej zabawie w kręgielni. Delegacja nauczycieli węgierskich wraz z polskimi dyrektorami Panią Renatą Burchel oraz Panem Grzegorzem Skalskim uczestniczyła w Koncercie Miejskiej Orkiestry pod batutą Georga Weissa.

Sobotni poranek był czasem trudnego pożegnania. Młodzież, która przez te kilka dni spędzała wspólnie czas zaprzyjaźniła się na tyle, że pożegnanie nie należało do najłatwiejszych. Oprócz nowych przyjaźni , uczniowie , którzy przez ten czas musieli posługiwać się wyłącznie językiem angielskim docenili wartość nauki i  znajomości języka obcego. Dzięki nowym technologiom, zawiązane przyjaźnie będą podtrzymywane przez młodzież , aż do następnego spotkania w maju, tym razem na Węgrzech.

E.Deja

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"