Edukacja, Z ostatniej chwili

Rocznica Bitwy pod Marcinkowicami

Opublikowano: 8 grudnia, 2018 o 8:38 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach obchodzono 104. rocznicę Bitwy pod Marcinkowicami. Gości witała dyrektor szkoły Alicja Wąsowicz mówić, że w placówce są klasy mundurowe, które na co dzień pielęgnują tradycje żołnierskie. Młodzież przygotowała uroczystą akademię łącząc w niej setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 104. rocznicę Bitwy pod Marcinkowicami i 220. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. Nie zabrakło oczywiście wspomnień Marszałka Józefa Piłsudskiego dotyczących pobytu w Marcinkowicach.

Bardzo dziękuję za przygotowanie tak pięknej akademii – powiedział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Cieszę się i gratuluję tym bardziej, że jestem wychowankiem tej szkoły. Zawsze był tu pielęgnowany patriotyzm i pamięć o poległych podczas Bitwy marcinkowickiej. To szczególny rok – obchodzimy przecież stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy o ważnych datach naszej historii – o zrywach powstańczych, rozbiorach Polski i walce o niepodległość. To ważne, aby ta pamięć przetrwała.

Rocznicowe uroczystości zakończyły się na Cmentarzu Wojskowym nr 352, gdzie spoczywają legioniści, żołnierze rosyjscy i austro-węgierscy, którzy polegli podczas Bitwy pod Marcinkowicami. Walkami dowodzili Józef Piłsudski i Władysław Belina-Prażmowski. Legioniści stoczyli ciężki bój z wielokrotnie liczniejszymi oddziałami rosyjskimi. W tym czasie wojska austro-węgierskie mogły przegrupować siły i przygotować skuteczny kontratak.

W uroczystości wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk, starszy brygadier Waldemar Kuźma – komendant Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, komisarz Waldemar Górowski – naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, a także duchowni: ks. Tadeusz Celusta – proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach, ks. prałat Józef Babicz, ks. Andrzej Kmiecik. Nie zabrakło też rannych gminy Chełmiec: Tadeusza Lisa i Józefa Konara, Elżbiety Samek – dyrektor SP w Marcinkowicach, Katarzyny Bobak z Rady Rodziców. Uroczystości uświetnili żołnierze 6 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropeski w Krakowie.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"