Edukacja

Rok Juliusza Słowackiego w „Dwójce”

Opublikowano: Kwiecień 5, 2019 o 7:34 am   /   przez   /   komentarze (0)

Rok 2019 w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu będzie rokiem Juliusza Słowackiego, patrona tej placówki. Na okoliczność tego jubileuszu, 1 kwietnia odbyła się uroczysta akademia a  Uczniowska Rada Szkolna zapowiada szereg akcji związanych z rocznicą urodzin wieszcza. O randze, jaką nadano uroczystościom, które mają trwać do końca 2019 roku, świadczy fakt, że patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Jacek Lelek. Szkoła nawiązała także współpracę z Europejską Rodziną Szkół Słowackiego i Towarzystwem Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu.

1 kwietnia rozpoczęły się inicjowane i organizowane przez URS uroczystości. Uczniowie „Dwójki” wystąpili nie tylko w charakterze widzów, lecz i w roli czynnej. Recytowali wiersze poety. Poza tym, aby uczcić pamięć wieszcza, w dniu 3 kwietnia złożyli wiązankę kwiatów przy grobie Juliusza Słowackiego w krypcie archikatedry krakowskiej na Wawelu oraz obejrzeli sztukę „Zemsta” w teatrze Juliusza Słowackiego.

-Z przyjemnością objąłem patronat nad wydarzeniemmówił burmistrz Jacek Lelek -z Waszą szkołą i Waszym patronem łączy mnie bardzo wiele. Do Waszego patrona mam szczególny sentyment i cieszę się, że z inicjatywy młodzieży, właśnie Juliusz Słowacki będzie osobą, której będziecie się przypatrywać przez najbliższy czas. Juliusz Słowacki żył ponad 200 lat temu. Można się zastanawiać co nas z nim łączy, ale jak zaczniecie się wpatrywać w jego twórczość i życiorys to zobaczycie, jak wiele wspólnych cech możemy od niego zaczerpnąć. Życząc Wam owocnego przeżywania tego roku, zatrzymam się na cytacie, który jest dla mnie niezwykle istotny i ważny, szczególnie w dzisiejszym czasie, w dobie smsów i cywilizacji obrazkowej, wtedy gdy wydaje się, że język polski traci na znaczeniu. : „Chodzi mi o to, aby język giętki. Powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.

W ramach obchodów ku czci Słowackiego podjęte zostaną także inne inicjatywy, m.in: Dzień Matki, Piknik Słowackiego, Święto szkoły, Międzyszkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Słowackiego, kartka urodzinowa i ciasto dla Słowackiego a także zabawa andrzejkowa, którym tematem przewodnim będą postacie z utworów Słowackiego.

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a