Edukacja, Z ostatniej chwili

Romeo i Julia na deskach Sokoła. Gimnazjaliści Słowackiego bisowali i zachwycili

Opublikowano: Marzec 6, 2017 o 6:58 am   /   przez   /   komentarze (1)

W niedzielę, 5 marca 2017 roku, o godz. 16 w starosądeckim kinie Sokół odbyło się nietypowe przedstawienie, bo w języku angielskim dla mieszkańców Starego Sącza w wykonaniu młodzieży Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Uczniowie zaprezentowali dramat Williama Szekspira „Romeo i Julia”.

Było to duże wyzwanie – począwszy od pamięciowego opanowania dialogów w języku obcym, przygotowanie dekoracji, strojów i rekwizytów do przedstawienia poprzez ruch sceniczny aż do umiejętności oddania właściwych emocji. Było perfekcyjnie!

Przypomnijmy, iż w role tytułowych bohaterów szekspirowskiego dramatu wcielili się Julia Kruczek oraz Maciej Radecki. Opiekunkę Julii zagrała Dominika Tobiasz, Pani i Pan Capuleti (rodzice Julii) to Katarzyna Rejowska   i Krystian Jaworski. Pani i Pan Montecchi (rodzice Romea) to Dorota Konstanty oraz Dominik Kulig. Benvolia zagrał Paweł Drzyzga, Tybalta Weronika Jopek, a Karol Plata wcielił się rolę Merkucja. Kamila Skoczeń zagrała Parysa, a w rolę księcia panującego w Weronie wcieliła się Weronika Maciuszek. Michał Grząbel-Mikulski zagrał Ojca Laurentego, a Bartek Grząbel-Mikulski brawurowo wcielił się w rolę Brata Jana. Aptekarza odegrał Łukasz Dziedzina, a role służących zagrali Alicja Kożuch oraz Jakub Szczygieł. Eryk Hyclak pojawił się również jako gość na balu u Capuletich.

Na scenie nie zabrakło narratorów, którymi były: Kornelia Panajew, Karolina Golonka, Katarzyna Sadowska, Wiktoria Weber oraz Justyna Padula.

Uroczystość poprowadziły uczennice klasy 3a: Marta Michalak, Małgorzata Nalepa, Julia Walkosz, Aleksandra Pasiut oraz Natalia Mucha. Wystąpiły one również jako goście na balu u Capuletich.

W starosądeckim kinie obecny był Dyrektor Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Stanisław Majca oraz wicedyrektor szkoły Wioletta Nowak, rodziny i znajomi młodych aktorów, a także mieszkańcy miasta.

Młodzież z grupy teatralnej przygotowały nauczycielki języka angielskiego, Agnieszka Obrzud oraz Beata Damasiewicz. Niezastąpioną pomocą służyła również Monika Maślanka, studentka filologii angielskiej, odbywająca praktykę zawodową w szkole.

Na zakończenie wszyscy wspólnie wykonali utwór zespołu The Beatles ‚All we need is love’.

Warto nadmienić, iż wczorajszy występ w języku angielskim nie był ostatnim takim przedsięwzięciem starosądeckiej młodzieży uczęszczającej do Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Dzisiejsze wydarzenie zainicjowało działanie szkoły, które będzie miało na celu zaangażowanie społeczności lokalnej w różnym wieku do oglądania adaptacji scenicznych słynnych dzieł anglojęzycznych trochę w innej odsłonie, bo w języku angielskim w wykonaniu uczniów.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach teatralnych w języku angielskim w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego ponownie zaprezentuje swoje umiejętności językowe i aktorskie na forum lokalnym już w czerwcu.

W kolejnych latach wydarzenia takie dla mieszkańców miasta odbywać się będą cyklicznie, dwa razy do roku. Koordynatorkami i pomysłodawcami są nauczycielki języka angielskiego, Agnieszka Obrzud oraz Beata Damasiewicz.

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • Marzec 16, 2017 o 5:59 am AB

    Brawo takim działaniom! Szkoda tylko, że trochę mało reklamy ,,na mieście”, gdyż nie każdy siedzi na internecie.
    Osobiście chciałabym zobaczyć to widowisko (może wchodzi w grę powtórka?) Myślę, że należałoby zrobić
    spektakl dla innych szkół z gminy i zaprosić gimnazja a także szkoły ponadgimnazjalne. To byłaby duża inspiracja dla innych.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a