Edukacja, Z ostatniej chwili

W Rumunii szukali sposobów na to, jak zatrzymać uczniów w szkole

Opublikowano: 1 stycznia, 2018 o 9:31 am   /   przez   /   komentarze (0)

Czwórka nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu w Targoviste w Rumunii, zrealizowaym w ramach programu Erasmus+ i projektu „More Cultures – one European Identity („Wiele kultur – jedna europejska tożsamość”).

Projekt ten szkoła realizuje z partnerami z Rumunii, Grecji, Włoch, Turcji i Litwy.

Warsztaty w Targoviste rozpoczęły się od omówienia kwestii przedwczesnego kończenia nauki przez uczniów. Każda delegacja partnerska przedstawiła własną prezentację na temat skali problemu w danym kraju, jego przyczyn oraz stosowanych metod, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. Nauczyciele z krynickiej szkoły przekonali się, że bez względu na miejsce zamieszkania i system edukacji, problemy w europejskim szkolnictwie są podobne.

Ważną częścią warsztatów było uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych, zachęcających uczniów do kontynuowania nauki. Nauczyciele pracując w grupach zastanawiali się nad najbardziej atrakcyjnymi propozycjami zajęć pozalekcyjnych. Stworzyli też portret nauczyciela – terapeuty, będącego mentorem i autorytetem dla młodzieży. Teoretyczne rozważania znalazły też odzwierciedlenie w zajęciach praktycznych. Nauczyciele odwiedzili Miejskie Centrum Kultury w Targoviste. Uczestniczyli tam w zajęciach plastycznych i wysłuchali koncetru zespołu, reprezentującego romską mniejszość narodową.

Podczas pobytu w Rumunii krynicka delegacja zwiedziła Bukareszt, gdzie zobaczyła m.in. gmach parlamentu, nazywanego najdroższą zabawką dyktatora Ceausescu. Obiekt znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa. Większy od niego jest tylko Pentagon. Podczas, gdy w kraju brakowało jedzenia, energii i materiałów budowlanych, w Bukareszcie wznoszono gmach, który kosztował ponad dwa miliardy funtów.

Goście z Krynicy-Zdroju byli także w mieście Brasov, olśniewającym gotycką, barokową i renesansową architekturą. Zwiedzili też miejscowość Branie, w której znajduje się średniowieczny zamek Drakuli.

Fot. Archiwum szkoły/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a