Edukacja, Z ostatniej chwili

Rycerze opanowali „Dwójkę”. Wyjątkowa lekcja historii

Opublikowano: Październik 31, 2017 o 7:57 am   /   przez   /   komentarze (2)

Z inicjatywy uczennicy kl. 2b Kingi Radzik dzisiejsza lekcja historii o średniowiecznych wojnach i rycerzach wyglądała zupełnie inaczej niż zazwyczaj.

Zajęcia poprowadził Pan Józef Radzik, tato Kingi jeden z założycieli Sądeckiego Rycerstwa Zakonu Księżnej Kingi. Towarzyszył mu „giermek” – Karol Królewski.

Starosądeckie bractwo istnieje już 15 lat i oparte jest na regule Zakonu św. Jana Jerozolimskiego, czyli Joannitów. Powstało z potrzeby wyeksponowania bogatych korzeni historycznych Ziemi Sadeckiej.

Tematem lekcji były „barwne czasy wieków średnich”, a szczególnie wojny z Zakonem Krzyżackim oraz zwyczaje, uzbrojenie i sposób walki rycerstwa europejskiego. Uczniowie mieli okazję w nieszablonowy sposób poznać obyczaje naszych przodków. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądał, jak był uzbrojony i jak walczył rycerz: około grunwaldzki Władysława Jagiełły /XV wiek/ i okresu królowej Jadwigi Andegaweńskiej i późnych krucjat /XIV wiek/.

Młodzież mogła nie tylko wysłuchać prelekcji, obejrzeć i wziąć do ręki elementy uzbrojenia średniowiecznego rycerza, ale także jeden z uczniów – Jarek – został ubrany w komplety strój „woja” Władysława Jagiełły.

Pan Radzik opowiedział również o bractwie, jego działalności kulturalnej, edukacyjnej, promocyjnej i zajęciach członków. Uczniowie kl.2b i Pani Maria Bielak brawami nagrodzili pokaz i podziękowali za wizytę sadeckiego bractwa.

„Żywa historia” lepiej niż wiedza podręcznikowa pozwoliła zrozumieć uczestnikom pokazu życie rycerzy i społeczeństwa w wiekach średnich.

Uczniowie wykazali zainteresowanie tematem i aktywie uczestniczyli w przedstawianych wydarzeniach historycznych. Po raz kolejny mogli przekonać się, że historia nie jest nudną nauką, lecz może być fantastyczną przygodą.

arch. Szkoły

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (2)

  • Październik 31, 2017 o 9:24 am Jacek

    Brawo! A nie chcieliście na nich głosować w Budżecie Obywatelskim.

  • Październik 31, 2017 o 7:40 pm Voytec

    Co ty pierniczysz Jacek ??? Głosowałem i zawsze zagłosuję bo to fajna i pożyteczna idea !

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a