Edukacja

Są pieniądze dla Szkółek Ginących Zawodów

Opublikowano: 10 stycznia, 2020 o 7:45 am   /   przez   /   komentarze (0)

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się z przedstawicielami szkółek ginących zawodów. W tym roku na ich wsparcie Powiat Nowosądecki przeznaczył kwotę 196,5 tysiąca złotych. Nadzór nad projektem sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu.

Na zajęcia finansowane z budżetu Powiatu Nowosądeckiego uczęszcza kilkaset osób – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – Tygodniowo jest to 149 godzin nauki. Dzięki takiej działalności nasza kultura i tradycja zostaną ocalone od zapomnienia. Efekty pracy instruktorów są widoczne podczas imprez i wydarzeń kulturalnych w regionie. Prezentują się tam muzycy, którzy uczyli się gry na instrumentach właśnie u was, a swoje prace prezentują artyści, których uczyliście rzeźby, ceramiki, czy malarstwa na szkle. Wasza praca przyczynia się do zachowania tradycji i dziedzictwa kulturalnego regionu. Bardzo za to dziękuję – powiedział starosta zwracając się do instruktorów.

Podpisano umowy z instruktorami na kolejny rok.

Wśród 57 Szkółek Ginących Zawodów jest między innymi 39 Szkółek Muzykowania Ludowego: skrzypce, trąbka, klarnet, basy, zespoły instrumentalne i kontrabas.

Ponadto, dzieci i młodzież uczęszczają na zajęcia do szkółek: bibułkarstwa, haftu, rysunku na szkle, ceramiki, rzeźby, malarstwa, plastycznej, ikonopisarstwa, grafiki, piosenki oraz śpiewu i tańca regionalnego.

Wraz ze starostą, umowy wręczali: wicestarosta Antoni Koszyk i członek Zarządu Edward Ciągło. Spotkanie prowadzili: Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i Krzysztof Szewczyk – dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a