Edukacja

SP 1 w spotkaniu z więźniem Auschwitz – Birkenau

Opublikowano: 24 listopada, 2023 o 7:23 am   /   przez   /   komentarze (0)

Żebym zdążył to opowiedzieć” to projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Jego bohaterami są byli więźniowie Auschwitz, którzy o swoich wojennych doświadczeniach opowiadają młodym ludziom.

Możliwość spotkania i rozmowy z ostatnimi świadkami tragicznej historii Auschwitz to dla nich szczególnie ważne doświadczenie. Do udziału w spotkaniach udało nam się zaprosić osoby, które jako dzieci zostały przez Niemców deportowane z Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Odbywają się one w szczególnej atmosferze. Planując spotkania, nie myśleliśmy o tym, że wybuchnie wojna w Ukrainie. Ta wojna nadała dodatkowego specyficznego kontekstu tym spotkaniom, ponieważ więźniowie Auschwitz odnajdują w tych, którzy uciekają z Ukrainy, okruchy swojego losu – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH. 

Do uczestnictwa w prelekcji ze świadkiem historii w dniu 14 listopada 2023 roku zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu oraz czytelnicy Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu realizujący zadania autorskiego projektu edukacyjno – wychowawczego „Był sobie sztetl…” popularyzującego historię II wojny światowej. Gościem młodzieży w oświęcimskim Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz był Bogdan Bartnikowski, mieszkaniec Warszawy, uczestnik powstania warszawskiego, więzień bloku dziecięcego nr 13 Auschwitz – Birkenau, pisarz, reportażysta, dziennikarz, autor książki „Dzieciństwo w pasiakach”, laureat Orderu Odrodzenia Polski, wyróżniony Krzyżem Oświęcimskim honorującym osoby więzione w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i zasłużone w walce o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej.

W edukacyjnej inicjatywie z więźniem Auschwitz – Birkenau, koordynowanej przez Monikę Jackowicz – Nowak – dyrektor Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz Jadwigę Postawę – autorkę projektu „Był sobie sztetl…”, uczestniczyli delegaci klas: VI a, VI b, VII b, pracownicy starosądeckiej biblioteki miejskiej: Renata Niejadlik i Wioletta Orłowska, a także Grażyna Kałuzińska – emerytowana pedagog SP 1 oraz Jadwiga Postawa – autorka programu dydaktycznego objętegohonorowym patronatem Bronisławy Horowitz – Karakulskiej -więźniarki niemieckiego obozu Auschwitz – Birkenau oraz prof. dr. hab. med. Aleksandra Skotnickiego naukowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zadania projektu „Był sobie sztetl…” planowane m.in. w ramach inicjatyw Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz stanowią innowację dydaktyczną. Program popularyzujący wojenną historię Polski realizowany jest we współpracy starosądeckiej SP 1 oraz Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.

Jadwiga Postawa

fot. Grażyna Kałuzińska

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"