Edukacja, Z ostatniej chwili

Starosądeczanin Jakub Skrężyna trafił do Sejmu

Opublikowano: Maj 19, 2017 o 6:59 am   /   przez   /   komentarze (0)

Uczniowie 11 Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu: Jakub Skrężyna ze Starego Sącza i Samuel Margraf trafili do Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego XXIII sesja odbędzie się 1 czerwca w Warszawie. Aby tam się dostać musieli znaleźć miejsce dla upamiętnienia wybranych lokalnych bohaterów.

– Kandydowaliśmy we dwóch, ja i Samuel – mówi starosądeczanin Jakub Skrężyna. – Tworzymy dwuosobowy zespół i reprezentujemy tę samą szkołę. Hasło tegorocznej sesji brzmi: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”Ważne, aby ludzie ci nie byli wcześniej w żaden sposób upamiętnieni. Przy pomocy historyka Grzegorza Olszewskiego wybraliśmy sześć postaci związanych z historią naszego miasta i dla niego zasłużonych.  Poświęcimy im pamiątkowe kamienie z wyrytym napisem oraz zasadzimy sześć drzew i przygotujemy tablicę informującą o celach projektu. Postaci, które wybraliśmy do upamiętnienia to Franiszek Grotkowski, Adam Kozaczka, Stanisław Miszke,  Józef Wojtyga ojciec, Józef Wojtyga syn i Ryszard Mędlarski.

Plan upamiętnienia zasłużonych dla miasta obywateli już zmienia się w czyn. Chłopcy mają zgodę Urzędu Miasta, który przeznaczy na ten cel część rabaty znajdującej się na Plantach tuż za pomnikiem Adama Mickiewicza. Teraz Jakub i Samuel czekają na opinię dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W akcję zaangażował się poseł Andrzej Czerwiński, który obiecał pokryć część kosztów związanych z projektem.

–  O resztę prosić będziemy lokalnych sponsorów – mówią chłopcy.

Realizacja projektu będzie kosztować kilka tysięcy złotych.

Wszechnica Sejmowa oraz IPN oceniła pozytywnie projekt młodych sądeczan i trafili do Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego XXIII sesja odbędzie się 1 czerwca w Warszawie.

 

źródło. Jakub Skrężyna/

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a