Edukacja

Stary Sącz. Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej to zawód przyszłości

Opublikowano: 18 marca, 2023 o 10:24 am   /   przez   /   komentarze (0)

W bogatej ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół w Starym Sączu znajduje się m.in. zawód Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Kształcenie w tym zawodzie to odpowiedź na zwiększające się zapotrzebowanie i zmieniającą się strukturę źródeł energii, wśród których coraz istotniejsze znaczenie odgrywają źródła o charakterze niekonwencjonalnym.

Zawód ten łączy w sobie zagadnienia związane z energetyką, inżynierią środowiska oraz budownictwem autonomicznym i zrównoważonym energetyczniemówi dyrektor szkoły Grzegorz Skalski.Jest zawodem szerokoprofilowym, umożliwiającym specjalizację w zakresie: energetyki wodnej, wiatrowej, geotermalnej i słonecznej. Obowiązkowe zajęcia edukacyjne prowadzone są w formie teoretycznej i praktycznej, obejmują również praktyki zawodowe w branżowych firmach.

Wycieczki zawodowe (elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne, elektrociepłownie, kotłownie miejskie) oraz akcje promujące zawód dodatkowo rozwijają kompetencje.

Uczniowie nabywają podstawy teoretyczne oraz umiejętności niezbędne do pracy związanej z odczytywaniem dokumentacji technicznej dotyczącej instalacji odnawialnych źródeł energii, montażem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, prowadzeniem serwisu oraz kontrolą działania urządzeń, instalacji i systemów energetyki odnawialnej, a także prowadzenia napraw i modernizacji istniejących instalacji. Swoje umiejętności doskonalą w stale doposażanych pracowniach  i warsztatach, korzystając z programów do wspomagania projektowania, narzędzi specjalistycznych i dedykowanych pomocy dydaktycznych.

Uczniowie poznają nowoczesne  rozwiązania i technologie z obszaru energetyki słonecznej, wiatrowej, geotermalnej, wodnej, a także wykorzystania biomas. W specjalistycznych pracowniach uczą się nie tylko projektować ale także wykonywać instalacje solarne i fotowoltaiczne. Wykonują również operacje z zakresu połączeń lutowanych, zgrzewanych, zaciskanych, klejonych i gwintowanych instalacji rurowych  oraz współpracującej armatury. Dokonują połączeń elementów fotowoltaicznych o oraz elektrowni wiatrowych. Wykonują pomiary ciśnieniowe oraz elektryczne – dodaje dyrektor Grzegorz Skalski.

Absolwent tego kierunku może liczyć na atrakcyjne oferty pracy, uwzględniając:
– firmy zajmujące się projektowaniem i montażem kotłowni ekologicznych,
– przedsiębiorstwa trudniące się instalacją i produkcją kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, pieców na biomasę i innych urządzeń energetyki odnawialnej,
– obsługę i serwis urządzeń energetyki odnawialnej,
– firmy dystrybutorskie i doradcze zajmujące się urządzeniami ekoenergetyki,
– hurtownie instalatorstwa sanitarnego, centra ekologicznych systemów grzewczych,
– własną działalność gospodarczą w szeroko pojętej branży „energii zielonej”.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"