Edukacja, Z ostatniej chwili

Święto Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu

Opublikowano: Listopad 9, 2017 o 2:00 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W 150 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej – Curie, noblistki i pierwszej kobiety, która objęła katedrę na Sorbonie, starosądeckie liceum obchodziło swoje święto.

Obchody Święta Szkoły rozpoczęły się tradycyjnie od przemarszu całej społeczności szkolnej do kościoła parafialnego im. św. Elżbiety w Starym Sączu. W kazaniu skierowanym przede wszystkim do uczniów –  ksiądz Paweł Gruszka powiedział o odpowiedzialności za siebie i za wybory, których dokonujemy. Potem w uroczystym orszaku przeszliśmy do CKiS im. Ady Sari, gdzie odbyła się część oficjalna.

Dyrektor Liceum – Krzysztof Szewczyk powitał zaproszonych gości, wśród których byli: Burmistrz Miasta i Gminy Stary Sącz – Pan Jacek Lelek, V – ce Burmistrz  – Pan Kazimierz Gizicki, Przewodnicząca Rady Miasta – Ewa Zielińska, Dyrektor Gimnazjum w Spisskiej Nowej Ves – Pan Jozef Kacenga, byli dyrektorzy Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu: Pani Helena Domańska i Pan Stanisław Bienias dyrektorzy szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Stary Sącz: Pani Wioletta Nowak – dyrektor SP nr 2 w Starym Sączu wraz z V-ce dyrektorem – Panią Joanna Pabian – Rams,  dyrektor SP w Barcicach – Pan Grzegorz Garwol, dyrektor SP w Przysietnicy – Pan Aleksander Łukasik, dyrektor SP w Gołkowicach – Pani Renata Burchel oraz dyrektorzy: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Pan Grzegorz Skalski, Międzyszkolnego Internatu w Starym Sączu – Pani Lucyna Dybiec i Kierownik Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Starym Sączu – Pani Elżbieta Ciurka.

W swoim wystąpieniu Dyrektor podkreślił rolę szkoły w życiu każdego człowieka, zwrócił uwagę na obecność w historii  Liceum patronki: Marii Skłodowskiej – Curie oraz zapowiedział przyszłoroczne obchody 70 –  lecia powstania szkoły. Wystąpił również Burmistrz Starego Sącza, który jest byłym nauczycielem naszej szkoły oraz Dyrektor zaprzyjaźnionego Gimnazjum ze Słowacji – Pan Josef Kacenga i tutaj trzeba zaznaczyć, że  przedstawiciele tej szkoły towarzyszą nam zawsze w czasie obchodów Święta Szkoły. W imieniu rodziców głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Bogumiła Malik, która nazwała Liceum jej rodzinną szkołą, bowiem pani Bogumiła po przerwie, znów jest w Radzie Rodziców, a w liceum uczy się jej czwarte dziecko, ona sama też jest absolwentką starosądeckiego LO, tak jak jej siostra Marta Zięba – aktorka w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Potem odbyło się ślubowanie klas pierwszych, chwila uroczysta i ważna dla każdego ucznia, następnie  oficjalnie ogłoszono wyniki wyborów do Uczniowskiej Rady Szkoły, pożegnano „stary” Samorząd i powitano w roli  Przewodniczącego Szkoły Piotra Konstantego  – ucznia klasy 1 b.

Po części oficjalnej, na scenie starosądeckiego „Sokoła”, wystąpiła Wiktoria Malik – uczennica klasy 1b, która w brawurowy sposób zaśpiewała piosenkę: „A ja wolę brzydala”, co spotkało się z aplauzem wszystkich obecnych na sali.

Ważnym punktem obchodów Święta Szkoły był program artystyczny w wykonaniu uczniów  klasy z 2c i Isabelli Jończyk z 2b w roli Marii Skłodowskiej – Curie. W programie wykorzystano fragmenty filmu pt. „Maria Skłodowska – Curie”, ciekawostki z życia noblistki oraz fragmenty intymnych dzienników naszej patronki, a przedstawienie osadzono w czasach współczesnych, scenariusz i reżyseria zostały przygotowane przez: Panią Iwonę Rychlewską – polonistkę i Panią Teresę Szewczyk – historyczkę. Na koniec programu o Marii – kobiecie jakiej nie znamy wystąpiła Kinga Kurowska, która wykonała piosenkę Edyty Geppert „Och, życie kocham Cię nad życie”, która w niezwykle lirycznym i poruszającym serca słuchaczy występie zakończyła część oficjalną obchodów.

Już w szkole miał miejsce Konkurs piosenki obcojęzycznej, w którym zaprezentowali się przedstawiciele wszystkich klas, utwory wykonywane były w języku angielskim, natomiast klasa 1b śpiewała w języku hiszpańskim tegoroczny hit lata pt. „Despacito”, zwyciężyli jednak uczniowie klasy 2 b w piosence „All of me”, utwór wykonała w imieniu klasy Isabella Jończyk.

Święto Szkoły jest zawsze okazją do wspomnień także o tych, którzy odeszli i dlatego delegacja uczniów Liceum z Panią Jolantą Hejmej 9 listopada odwiedziła groby zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, spoczywających na starosądeckich cmentarzach.

Zapraszamy za rok, na obchody 70 – lecia powstania szkoły.

arch. szkoły

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a