Edukacja, Z ostatniej chwili

Szkółki ginących zawodów coraz bardziej popularne!

Opublikowano: 5 lutego, 2022 o 10:46 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu podpisano właśnie umowy z instruktorami, którzy będą prowadzić zajęcia w Szkółkach Ginących Zawodów w 2022 roku. Szkółki to bezcenna inicjatywa, dzięki której są pielęgnowane tradycje naszego regionu. W tym roku będzie ich działać rekordowo dużo. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski podjął decyzję o zwiększeniu ilości zajęć dla dzieci i młodzieży i powołaniu kolejnych 12 szkółek.

Zdajemy sobie sprawę, że zachowanie dziedzictwa kulturowego jest bardzo ważne, a dzięki działalności Szkółek dzieci i młodzież mogą poznawać i kultywować tradycje – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Dlatego co roku finansujemy ten projekt. W tym roku przeznaczyliśmy na niego 330 tysięcy złotych i podnieśliśmy stawki godzinowe dla instruktorów. Cieszę się, że tak wielu młodych ludzi uczęszcza na zajęcia. Dziękuję też instruktorom za ich pracę i za to, że przekazują swoje umiejętności kształcąc kolejne pokolenia. Szkółki Ginących Zawodów to bezcenna inicjatywa, dzięki której ocalamy kulturę i pielęgnujemy regionalne tradycje.

Obecnie działa 76 Szkółek Ginących Zawodów, które prowadzi 46 instruktorów – mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. – To 204 godziny zajęć tygodniowo, które odbywają się w 31 miejscowościach Powiatu Nowosądeckiego. Nowe Szkółki powstały w Podegrodziu, Lipnicy Wielkiej, Polnej, Tyliczu, Gródku, Powroźniku i Marcinkowicach.

Wśród 76 Szkółek, 51 to Szkółki Muzykowania Ludowego, cztery Szkółki Tańca i Śpiewu Regionalnego, trzy Szkółki Bibułkarstwa, trzy Szkółki Ceramiki, dwie Szkółki Haftu, dwie Szkółki Plastyczne, dwie Szkółki Ikonopisarskie, dwa Zespoły Wokalne oraz po jednej Szkółce Rysunku na szkle, Rzeźby, Malarstwa, Grafiki, Gwary Ludowej, Kuchni Regionalnej i Szydełkowania.

W spotkaniu wzięli udział: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek oraz dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury Krzysztof Szewczyk.

Warto wiedzieć:

Pomysł powstania Szkółek Ginących Zawodów zrodził się pod koniec 2000 r. z inicjatywy władz powiatu – ówczesnego członka Zarządu Powiatu Edwarda Paszka, dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Zbigniewa Czepelaka, ówczesnego dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury Józefa Puścizny, Stanisława Dąbrowskiego oraz Stowarzyszenia Lachów Sądeckich. Idea ta była reakcją na złą tendencję, która pokazywała dramatyczny spadek zainteresowania kulturą i tradycją regionu przez młode pokolenie lat 90. Brak angażowania się w różne sfery życia artystycznego skutkował zatrzymaniem naturalnej wymiany pokoleniowej muzykantów czy twórców ludowych. Efekty były niepokojące: zespoły regionalne praktycznie przestawały funkcjonować, brakowało muzyków grających w kapelach. Jadąc na występy wypożyczano muzykantów z innych zespołów. Jesienią 2000 r. podpisano pierwsze umowy i tym samym utworzono 10 Szkółek Muzykowania Ludowego. Głównym zamierzeniem była chęć przekazania wiedzy i umiejętności na zasadzie mistrz – uczeń. Z oferty zajęć korzystało wtedy 120 uczniów. Zajęcia w szkółkach są prowadzone od 21 lat i finansowane z budżetu Powiatu Nowosądeckiego. Opiekę nad Szkółkami sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a