Edukacja

Szkolne sklepiki i stołówki po zmianach

Opublikowano: 21 września, 2015 o 7:13 am   /   przez   /   komentarze (4)

Szefowa MEN prosi dyrektorów szkół i przedszkoli o informacje o problemach związanych z wycofaniem „śmieciowego” jedzenia.

Joanna Kluzik-Rostkowska poprosiła o przekazanie informacji, czy stosowanie nowych przepisów powoduje istotne przeszkody i utrudnienia w funkcjonowaniu szkolnych i przedszkolnych stołówek oraz sklepików.

Jeżeli tak, to jakiego rodzaju są to bariery? – pyta w liście minister edukacji.

Dyrektorzy mają czas do 30 września na przekazanie informacji do właściwego kuratorium oświaty.

Przypomnijmy, 1 września 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozporządzenia „sklepikowego” – odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia.

  1. Czy jest okres przejściowy dla ajentów sklepików i szkolnych stołówek na dostosowanie do wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach?.
    Odpowiedź:
    Rozporządzenie, do którego wydania został zobligowany Minister Zdrowia weszło w życie, podobnie jak ustawa, dnia 1 września 2015 r., ustawodawca nie przewidział bowiem okresu przejściowego zarówno w przypadku samej ustawy, jak i rozporządzenia. Kwestie te leżą poza zakresem kompetencji Ministra Zdrowia.
  2. Gdzie można znaleźć przedmiotowe rozporządzenie?
    Odpowiedź:
    Rozporządzenie dostępne jest pod adresem:http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1256/1
  3. Jakich placówek dotyczy ww. rozporządzenie?
    Odpowiedź:
    Rozporządzenie dotyczy przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, a także placówek systemu oświaty, o których mowa w art. 2 pkt 3,5 i 7 z ustawy z dnia 7 września 1991r o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz 2572, z późn. zm.) tj.:

    1. szkół:
      1. podstawowych, w tym: specjalnych, integracyjnych, z oddziałami integracyjnymi i sportowymi, sportowych i mistrzostwa sportowego,
      2. gimnazjów, w tym: specjalnych, integracyjnych, dwujęzycznych, z oddziałami integracyjnymi, dwujęzycznymi, sportowymi i przysposabiającymi do pracy, sportowe i mistrzostwa sportowego,
      3. ponadgimnazjalnych, w tym: specjalnych, integracyjnych, dwujęzycznych, z oddziałami integracyjnymi, dwujęzycznymi i sportowymi, sportowe, mistrzostwa sportowego, rolnicze i leśne,
      4. artystycznych;
    2. placówek oświatowo-wychowawczych, w tym szkolne schroniska młodzieżowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego;
    3. placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
  4. Jaka jest wysokość kary za nieprzestrzeganie ww. aktu prawnego?
    Odpowiedź:
    Osoby nie stosujące się do rozporządzenia podlegają karze pieniężnej w wysokości do 5000zł, nie mniej niż 1000zł.
  5. Kto jest odpowiedzialny za kontrolę?
    Odpowiedź
    : Kontrole przeprowadza inspekcja sanitarna.
  6. Czy kanapki i tosty mogą być podawane na ciepło?
    Odpowiedź
    : Kanapki i tosty mogą być podawane na ciepło, jeżeli produkty wykorzystane do ich przygotowania spełniają wymogi rozporządzenia.
  7. Czy można sprzedawać napoje?
    Odpowiedź:
    Płyny dopuszczone do sprzedaży to: soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, woda mineralna nisko i średniozmineralizowana, woda źródlana, woda stołowa, a także herbata, napary owocowe oraz kawa zbożowa.
  8. Czy dozwolone jest słodzenie stewią i ksylitolem?
    Odpowiedź
    :  Zgodnie z przedmiotowym rozporządzeniem nie możemy używać substancji słodzących zdefiniowanych w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008 tj.:

    • E 420 Sorbitole
    • E 421 Mannitol
    • E 950 Acesulfam K
    • E 951 Aspartam
    • E 952 Cyklaminiany
    • E 953 Izomalt
    • E 954 Sacharyny
    • E 955 Sukraloza
    • E 957 Taumatyna
    • E 959 Neohesperydyna DC
    • E 960 Glikozydy stewiolowe
    • E 961 Neotam
    • E 962 Sól aspartamu i acesulfamu
    • E 964 Syrop poliglucitolowy
    • E 965 Maltitole
    • E 966 Laktitol
    • E 967 Ksylitol
    • E 968 Erytrytol
    • E 969 Adwantam
  9. Czy można sprzedawać kanapki z białych kajzerek?
    Odpowiedź:
    Nie mogą być sprzedawane kanapki z „białych” kajzerek. W myśl rozporządzenia kanapki mogą być przygotowywane z pieczywa razowego lub pełnoziarnistego: żytniego, pszennego, mieszanego lub pieczywa bezglutenowego
  10. Czy można sprzedawać kawę naturalną w automatach?
    Odpowiedź:
    W automatach może być sprzedawana:

    1. herbata, w tym z: owocami, mlekiem lub napojami zastępującymi mleko, czyli napojem: sojowym, ryżowym, owsianym, kukurydzianym, gryczanym, orzechowym lub migdałowym,
    2. napary owocowe  z naturalnym aromatem, w tym z owocami,
    3. kawa zbożowa, w tym z: mlekiem lub napojami zastępującymi mleko, czyli napojem: sojowym, ryżowym, owsianym, kukurydzianym, gryczanym, orzechowym lub migdałowym.
      Należy pamiętać, że ww. napoje można dosłodzić wyłącznie naturalnym miodem pszczelim.
  11. Czy można słodzić kompot?
    Odpowiedź:
    Zgodnie z wymogami zawartymi w przedmiotowym rozporządzeniu – kompot owocowy bez dodatku cukrów i substancji słodzących.
  12. Czy można używać małych ilości soli?
    Odpowiedź:
    W grupach produktów żywnościowych wymienionych w rozporządzeniu, dla których zdefiniowano kryterium „bez dodatku soli” – dosalanie jest zabronione. Nie rekomenduje się dosalania potraw (po procesie przygotowania posiłku), z uwagi na obecność sodu w naturalnych, nieprzetworzonych produktach.W procesie przygotowywania posiłków (wszystkich) rekomendowane jest używanie soli sodowo-potasowej. W żywieniu zbiorowym należy uwzględnić, że dzienne spożycie soli powinno wynosić nie więcej niż 5 g. Do przygotowywania posiłków i w procesie po przygotowaniu dozwolone jest używanie ziół  lub przypraw świeżych lub suszonych bez dodatku soli.

 

MEN

Komentarze

Komentarze (4)

  • 21 września, 2015 o 10:44 pm lechczechirus

    Nareszcie ktoś zabrał się za ten temat. Świetny projekt rządu !

  • 22 września, 2015 o 9:13 am ww

    Bzdura jakas. Znowu martwy przepis. Chociaż martwy o tyle o ile, bo umieścił tysiące drobnych przedsiębiorco, a dzieciaki i tak będą jadła syf

  • 22 września, 2015 o 10:16 am LECHCZECHIRUS

    Nie będzie martwy jeśli czasem sprawdzimy co sprzedają ! Takie sklepiki już od dawna działają w wielu szkołach i mają się całkiem dobrze.

  • 22 września, 2015 o 5:38 pm one

    ja pytam, dlaczego jest tyle reklam niezdrowego jedzenia przecież dzieciaki kupią to w sklepie obok szkoły ! wyrzucić reklamy

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"